LAJMI I FUNDIT:

Mercedes do të ndërtojë motorë elektrikë me performancë ultra të lartë në Berlin

Mercedes do të ndërtojë motorë elektrikë me performancë ultra të lartë në Berlin
Reklama

Mercedes njoftoi se do të ndërtojë motorë elektrikë “me performancë ultra të lartë” në objektin e tij të prodhimit në Berlin, bazuar në teknologjinë e fituar përmes blerjes së YASA.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania me bazë në Mbretërinë e Bashkuar u ble këtë verë, duke i dhënë Mercedes qasje në teknologjinë e saj motorike.


Sipas YASA, motorët aksialë ofrojnë 30 për qind më shumë densitet çift rrotullues sesa ato radiale konvencionale.

Teknologjia e saj, në mënyrë specifike, zvogëlon masën e hekurit të statorit deri në 80 për qind, gjë që ofron një avantazh prej 30 për qind të densitetit të fuqisë dhe zgjeron gamën e një automjeti deri në pesë për qind. /Telegrafi/