LAJMI I FUNDIT:

“Mendoj se po përpiqen të më helmojnë”: Avokatja zbulon se çfarë i kishte thënë Navalny, pak muaj para vdekjes së tij

“Mendoj se po përpiqen të më helmojnë”: Avokatja zbulon se çfarë i kishte thënë Navalny, pak muaj para vdekjes së tij

Alexey Navalny, lideri i ndjerë i opozitës ruse, kishte thënë se mendonte se po helmohej disa muaj para se të vdiste papritur në burg, ka pohuar ish-avokatja e tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Olga Mikhailova, e cila punoi si avokate e Navalnyt për 16 vjet, i tha medias ruse Meduza se kur ajo e vizitoi atë në prill të vitit 2023, ai tha: “Dëgjo, nuk dua të jem paranojak, por mendoj se ata po përpiqen të më helmojnë”.

Ajo tha se menjëherë pasi ai i tha, ajo e postoi akuzën në X dhe bëri disa ankesa zyrtare.

Pamje që thuhet se tregojnë autokolonën duke nxjerrë trupin e Alexei Navalny nga burgu i Arktikut - në mes të natës
Lexo po ashtu Pamje që thuhet se tregojnë autokolonën duke nxjerrë trupin e Alexei Navalny nga burgu i Arktikut - në mes të natës

Navalny, një nga kritikët më të hapur të presidentit rus Vladimir Putin, vdiq në një burg rus më 16 shkurt, ku ai ishte mbajtur që nga viti 2021 me akuza që shiheshin gjerësisht si të motivuar politikisht.

Mikhailova tha se ajo dhe pjesa tjetër e ekipit ligjor të Navalny ishin të shqetësuar për shëndetin e tij në paraburgim.

Ajo theksoi se hera e parë që e pa siç duhet atë ballë për ballë pas burgosjes së tij ishte në seancat gjyqësore në vitin 2023 dhe se ishte “tmerruar” nga pamja e tij.

Ajo pohoi se gjatë qëndrimit në koloni, Navalny nuk ushqehej siç duhet, nuk u lejua të flinte dhe ishte futur në një qeli.

Dhe shëndeti i Navalny u përkeqësua ndërsa ishte në burg dhe në një moment ai hyri në grevë urie për ankesat se nuk po i jepej trajtim mjekësor.

Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus
Lexo po ashtu Deklarata bombë e ekipit të Alexei Navalnyt: U vra në prag të shkëmbimit me një të burgosur rus

Kur Shërbimi Federal i Burgjeve të Rusisë njoftoi vdekjen e Navalny, tha se ai u ndje mirë pasi bëri një shëtitje dhe pothuajse menjëherë humbi vetëdijen. Më vonë u pretendua se ai vdiq për shkaqe natyrale.

Udhëheqësit perëndimorë, përfshirë presidentin Joe Biden, kanë akuzuar Vladimir Putinin se qëndron pas vdekjes së Navalny.

Navalny bëri fushatë kundër Putinit dhe rrethit të tij të brendshëm për vite me radhë, duke ekspozuar korrupsionin e tyre dhe duke mbajtur mitingje kundër Kremlinit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Abazoviq thotë se do të mbështesë Serbinë në ndeshjen kundër Anglisë

Mali i Zi
Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Zelensky: Aeroplanët luftarak F-16 do të arrijnë shpejtë në Ukrainë nga Danimarka

Evropa
Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerikani u kollit, pastaj ndjeu një dhimbje në stomak - ngriti këmishën nga frika dhe pa një vrimë prej 7 centimetrash

Amerika
Kalo në kategori