Këshilltarja e kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinaj, Meliza Haradinaj ka treguar detaje nga Samiti i shumëpërfolur i Berlinit, i mbajtur në prill të këtij viti, duke thënë se Edi Rama në Berlin bënte veprime për të rënë në sy. “Ai [Rama] provoi këtë rol edhe në diskutimet informale në Berlin, duke u afruar pa ftesë tek tavolina ku kancelarja Merkel dhe presidenti Macron i ftoi për pije liderët e Kosovës dhe Serbisë”, thotë Haradinaj.

Këshilltarja Meliza Haradinaj, përmes një postimi në Facebook, duke përshkruar samitin e përfolur për mospajtime dhe kundërthënie të mëdha mes krerëve shtetëror të Kosovës, kryeministrit Haradinaj dhe presidentit Thaçi si dhe kryeministrit shqiptar Rama, ka treguar për skenat në Samit ku Edi Rama bashkë me Hashim Thaçin i kishin bërë presion Ramush Haradinajt ta hiqte taksën ndaj Serbisë.

“Rama ‘kërcente’ në diskutimet që filluan aty – pa rend e pa respekt ndaj diskutuesve. Dikur filloi të kapte Presidentin Thaçi për krahu, duke tentuar ta tërhiqte më larg kryeministrit Haradinaj, për të gjetur një bashkëbisedues për dokrrat e tij gjeopolitike që si dëgjonte kush”, ka shkruar ajo.

“Dikur kur u bind që Kosova ka lider që zëshëm dhe logjikshëm e argumenton realitetin e Kosovës, dhe atë madje edhe në anglisht edhe në frëngjisht, u spostua në kolltuqet anash hollit të Zyres së Kancelares, duke pozuar para fotoaparatit të Ministrit të tij në detyrë. Më pas vazhdoi pa ndonjë rol, duke ofsharë nëpër hollet e katit të 5të, e duke bërë gjestikulacione joserioze për një kryeministër për të shfaqur pakënaqësinë e tij për mungesë vëmendjeje, edhepse me mbathje atraktive”, ka shkruar Haradinaj.

Postimi i plotë i Meliza Haradinajt:

“JA E VËRTETA E RAMËS

Domosdoshmëria e zgjidhjes së nyjes Kosovë – Serbi, nuk i jep rol paternalist Edi Ramës që të imponohet si ndërmjetësues. Megjithatë, ai provoi këtë rol edhe në diskutimet informale në Berlin, duke u afruar pa ftesë tek tavolina ku kancelarja Merkel dhe presidenti Macron i ftoi për pije liderët e Kosovës dhe Serbisë. KM Rama ‘kërcente’ në diskutimet që filluan aty – pa rend e pa respekt ndaj diskutuesve. Dikur filloi të kapte Presidentin Thaçi për krahu, duke tentuar ta tërhiqte më larg kryeministrit Haradinaj, për të gjetur një bashkëbisedues për dokrrat e tij gjeopolitike që si dëgjonte kush.

Dikur kur u bind që Kosova ka lider që zëshëm dhe logjikshëm e argumenton realitetin e Kosovës, dhe atë madje edhe në anglisht edhe në frëngjisht, u spostua në kolltuqet anash hollit të Zyres së Kancelares, duke pozuar para fotoaparatit të Ministrit të tij në detyrë. Më pas vazhdoi pa ndonjë rol, duke ofsharë nëpër hollet e katit të 5të, e duke bërë gjestikulacione joserioze për një kryeministër për të shfaqur pakënaqësinë e tij për mungesë vëmendjeje, edhepse me mbathje atraktive.

Në fakt, do të ishte shumë më mirë nëse Rama do preokupohej me rrugën eurointegruese të Shqipërisë, e mos të humbte kohën e mundësinë duke fshehë dështimet e tij qeverisëse prapa këshillave ‘kreative’ që ia jepte Kryeministrit Haradinaj se si të zgjidhej çështja Kosovë – Serbi, apo si të veprohej me taksën 100%.

E vërteta është një, si privatisht, ashtu edhe publikisht: që Kosova nuk është mall as tokë që mund të shkëmbehet nga tregtarë aksidental!

Veprimet specifike të shqiptarëve që i përgjigjen agjendës serbe, do të kenë kualifikim të veçantë në historinë kombëtare… e kjo s’është punë e kësaj gjenerate!

Ma thuani cilit shqiptar i duhet ‘e vërteta’ e Ramës me dëshmitar Vuqiqin e Thaçin?!”, ka shkruar ajo

Në një intervistë të ditëve të fundit, kryeministri shqiptar Edi Rama, kërcënoi Ramush Haradinajn se do ta padisë për shkak se akuzës së bashkë me Hashim Thaçin dhe Aleksandar Vuçiqin kishin planifikuar shkëmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për çka do të merrnin 10 miliardë euro.

Rama tha se do ta padisë për shpifje, reagon Ramush Haradinaj Rama tha se do ta padisë për shpifje, reagon Ramush Haradinaj

Ndërsa, Ramush Haradinaj tha se qëndron prapa fjalëve të tij se Rama, Thaçi dhe Vuçiq kishin plane të tilla kundër Kosovës. /Telegrafi/