LAJMI I FUNDIT:

Mbrojtja e Shalës përfundoi pyetjet ndaj dëshmitarit të shtatë

Mbrojtja e Shalës përfundoi pyetjet ndaj dëshmitarit të shtatë

Në seancën gjyqësore të së martës ndaj Pjetës Shalës, mbrojtja e Shalës i ka përfunduar kundra-pyetjet e saj karshi dëshmitarit të shtatë të ZPS-së.

Reklama

Pas pauzës prej 30 minutash pritet që pyetjet e saj sqaruese t’i vazhdojë Zyra e Prokurorit të Specializuar. Por, që fillimisht ZPS kërkoi që dëshmitari me kodin 1 të dal nga gjykatorja me qëllim të konsultimit me trupin gjykues lidhur me parashtrimin e disa pyetjeve.

Madje pas kësaj prokurori i specializuar, Filippo De Minicis kërkoi që këto konsulta të bëhen në seancë të mbyllur për publikun.

Qaste më herët seanca u ndërpre për 20 minuta, në mënyrë që Shala të kontaktojë me ekipin mbrojtës për këtë periudhë.

Edhe seancën e sotme gjyqësore kundër tij, i akuzuarit, Pjetër Shala po e përcjell përmes video-lidhjes nga qendra e paraburgimit.

Ndërsa, kundra-pyetjet mbrojtja e Shalës I ka bërë në pjesën më të madhe në seancë të mbyllur për publikun. Njëjta ka ndodhur edhe kur dëshmitari i shtatë u është përgjigjur pyetjeve nga ana e ZPS-së e mbrojtjes së viktimave.

Sipas Speciales, “Krimet për të cilat akuzohet Shala u kryen përafërsisht midis 17 majit 1999 dhe 5 qershorit 1999 kundër personave që u mbajtën të ndaluar në fabrikën e metalit në Kukës(Shqipëri), që pretendohet se përdorej prej Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

Pjetër Shala u arrestua më 16 mars 2021 nga autoritetet belge dhe u transferua në Hagë më 15 prill të atij viti, në bazë të një kërkese për bashkëpunim në zbatimin e fletëarrestit dhe urdhrit për transferim lëshuar nga Dhomat e Specializuara të Kosovës./KP/

Në trend Lajme

Më shumë
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Kurti: Vuçiq më tha në Bruksel, Milan Radoiçiq do të bëhet Adem Jashari i serbëve të Kosovës

Lajme
Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin –  asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Janjiq: Shumica e njerëzve në Beograd e pranojnë realitetin – asgjë nuk mund të arrihet me forcë në Kosovë

Lajme
Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Ish-ushtaraku i FSK-së analizon veprimet taktike të grupit terrorist në veri, ka dyshime se drejtues nuk ishte vetëm Radoiçiq

Siguri
Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Rrëfimi i pelegrinëve në Manastirin e Banjskës: U plaçkitëm nga sulmuesit e armatosur - e çuditshme që KFOR-i i injoroi

Lajme
Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Daçiq i del në mbrojtje terroristit, thotë se video ku shihet Radoiçiq nuk është e ditës kur ndodhi sulmi terrorist

Lajme
Kalo në kategori