LAJMI I FUNDIT:

Mbi 200 korporata perëndimore janë larguar nga tregu rus

Mbi 200 korporata perëndimore janë larguar nga tregu rus

Janë mbi 200 korporata të mëdha perëndimore që janë tërhequr ose kanë pezulluar aktivitetin biznisor me Rusinë.

Lista e përpiluar nga Unviversiteti i Yale, tregon se kompanitë më prestigjioze janë larguar nga Rusia, pas sanksioneve të vendosura nga vendet e Perëndimit, si kundërpërgjigje ndaj agresionit ushtarak në Ukrainë.

“200 korporata të mëdha perëndimore janë tërhequr ose kanë pezulluar biznesin me Rusinë. Universiteti i Yales e ka përgatitur këtë listë”, ka njoftuar shefi i Hermitage Capital, Bill Browder, përcjell Telegrafi.

Browder ka prezantuar edhe listën e kompanive që nuk janë larguar nga Rusia, duke shtuar se këto duhet të bojkotohen nga Perëndimi.

“Këtu është lista e kompanive që vazhdojnë të bëjnë biznes me Rusinë. Duhet të tërhiqen sa më shpejt të jetë e mundur. Nëse jo, ato duhet të bojkotohen në Perëndim. Fitimet mbi sigurinë kombëtare janë të papranueshme”, thekson ai në Twitter.

Reklama

Qeveria ukrainase u kishte bërë thirrje parë kompanive financiare që të pezullonin funksionimin e tyre në Rusi.

Sanksionet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Kanadaja dhe Bashkimi Evropian kanë ndikuar në ekonominë ruse pasi Fitch, S&P dhe Moody’s kanë ulur vlerësimin e kreditor të vendit. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Ekonomi
Punimet për siguri të sistemit, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën

Punimet për siguri të sistemit, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën

Ekonomi
Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Albert Spahiu
Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Botë
Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Ekonomi
Fatura e muajit mars me tarifa të reja, KESCO shpjegon si do të llogaritet çmimi

Fatura e muajit mars me tarifa të reja, KESCO shpjegon si do të llogaritet çmimi

Ekonomi
Kalo në kategori