LAJMI I FUNDIT:

Mbahet konferenca “Dhuna në familje dhe në baza gjinore: Thyerja e heshtjes”

Mbahet konferenca “Dhuna në familje dhe në baza gjinore: Thyerja e heshtjes”
Foto: Ilustrim

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Ambasada e Francës në Kosovë dhe UN Women, sot organizojnë konferencën “Dhuna në familje dhe në baza gjinore: Thyerja e Heshtjes”.

Kjo konferencë është pjesë e përgatitjes për Forumin Gjenerata Barazi, një mbledhje në nivel botëror dhe shumë palëshe për barazinë gjinore të organizuar nga Kombet e Bashkuara në mes të muajit maj dhe korrik 2020.


Konferenca do të hapet nga Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, Koordinatorja e Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Ulrika Richardson dhe Ministrja e Drejtësisë së Kosovës, Albulena Haxhiu.

Shkrimtarja franceze Julie Denes do të ndajë përvojën e saj si ish-viktimë e dhunës në familje dhe luftës së saj për të drejtat e grave. Po ashtu, disa përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile do të ndajnë përvojat dhe reflektimet e tyre mbi dhunën ndaj grave.

 

Në trend Lajme

Më shumë
Kosova pothuajse

Kosova pothuajse "në fund të pusit", publikohen rezultatet e testit PISA

Lajme
Publikohet dokumenti i kërkesës për divorc i Liridonës dhe Naimit në Suedi

Publikohet dokumenti i kërkesës për divorc i Liridonës dhe Naimit në Suedi

Lajme
Udhëtimi pa viza nga 1 janari - sa muaj afat në pasaportë duhet të keni që të udhëtoni në Shengen?

Udhëtimi pa viza nga 1 janari - sa muaj afat në pasaportë duhet të keni që të udhëtoni në Shengen?

Lajme
Nëna e Marigona Osmanit vitin e kaluar kishte denoncuar në polici Dardan Krivaqën për kanosje, Prokuroria konfirmon se ka zhvilluar hetime

Nëna e Marigona Osmanit vitin e kaluar kishte denoncuar në polici Dardan Krivaqën për kanosje, Prokuroria konfirmon se ka zhvilluar hetime

Jehona Hulaj
Kosova shënoi rënie në PISA, reagon ORCA: Katastrofë arsimore, analfabetizmi në rritje

Kosova shënoi rënie në PISA, reagon ORCA: Katastrofë arsimore, analfabetizmi në rritje

Lajme
Vendet mike dhe armike për Shqipërinë, dalin të dhëna nga Barometri

Vendet mike dhe armike për Shqipërinë, dalin të dhëna nga Barometri

Lajme
Kalo në kategori