LAJMI I FUNDIT:

Maqedonia listohet si vendi lider për popullsinë më të mllefosur në Evropë

Maqedonia listohet si vendi lider për popullsinë më të mllefosur në Evropë

Qytetarët e Maqedonisë janë ndër njerëzit më të mllefosur në Evropë, zemërimi dhe revolta e të cilëve në baza ditore është mbi mesataren evropiane.

Këtë e tregojnë rezultatet në raportin e fundit të emocional nga “Gallup”, i cili përfshin në studim 122 vende në periudhën e vitit 2021 dhe gjysmën e parë të vitit 2022, në të cilin qytetarët e Maqedonisë me 26 përqind të mllefit të akumuluar në baza ditore janë menjëherë pas Turqisë, ku mllefi shprehet në 48 përqind.


Pothuajse në të gjithë Evropën, mllefi i popullsisë në baza ditore është nën 25 përqind, por në Maqedoni është mbi këtë kufi, duke e pozicionuar vendin si lider në seksionin e popullsisë së mllefosur dhe të revoltuar në baza ditore.

Si zakonisht, popuj më pak të mllefosur janë finlandezët, të ndjekur nga estonezët, holandezët dhe portugezët.

Në trend Lajme

Më shumë
Hovenier: Njohja reciproke është qëndrim i administratës Biden, por s’mendojmë se do të ndodhë tani

Hovenier: Njohja reciproke është qëndrim i administratës Biden, por s’mendojmë se do të ndodhë tani

Lajme
Sot përfundon periudha shtesë e regjistrimit të popullsisë

Sot përfundon periudha shtesë e regjistrimit të popullsisë

Lajme
Festuan apo protestuan? Serbët defilojnë me vetura e flamuj në Mitrovicën e Veriut, pas miratimit të rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Festuan apo protestuan? Serbët defilojnë me vetura e flamuj në Mitrovicën e Veriut, pas miratimit të rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

Lajme
Rezoluta për Srebrenicën, Kamberi: Grusht i fortë për politikën e Vuçiqit

Rezoluta për Srebrenicën, Kamberi: Grusht i fortë për politikën e Vuçiqit

Lajme
Krasniqi i përgjigjet Haradinajt: Nuk jemi fëmijë me na mashtru Albini

Krasniqi i përgjigjet Haradinajt: Nuk jemi fëmijë me na mashtru Albini

Politikë
Prishtinë, një qytetar gjuan qesen me mbeturina nga banesa e tij

Prishtinë, një qytetar gjuan qesen me mbeturina nga banesa e tij

Lajme
Kalo në kategori