LAJMI I FUNDIT:

Maqedonia dhe Kosova do ta përmirësojnë këmbimin tregtar

Maqedonia dhe Kosova do ta përmirësojnë këmbimin tregtar

Ministri i ekonomisë, Driton Kuçi, gjatë ditë së sotme në hapësirat e Ministrisë ka realizuar një takim dypalësh me ministren kosovare për tregti dhe industri, Hikmete Bajrami, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Në takim është biseduar për bashkëpunimin rrjedhës në sferën e tregtisë dhe ekonomisë si dhe për gjetjen e zgjidhjes së përbashkët për thellimin e këtij bashkëpunimi.


Përndryshe gjatë viti të kaluar nga Kosova në Maqedoni kanë hyrë 69.573 kamionë, ndërsa nga Maqedonia në Kosovë 71.253 me mallra të ndryshme.

Të dy ministrat janë pajtuar për aktualizimin e çështjes për hetimin e mundësisë për doganimin e mallrave në kalimin kufitar Jazhincë, që do të thoshte një lehtësim për bizneset e të dy vendeve.

Në takimin dypalësh ministrat janë marrë vesh që së shpejti të organizohet një takim i përbashkët mes përfaqësuesve të komunitetit të biznesit nga të dy vendet me se do të kontribuohet për projekte të reja afariste.

Ministri Kuçi ka shfrytëzuar këtë takim për tu falënderua për ndihmën që institucionet dhe kompanitë nga Kosova e kanë dërguar në zonat e prekura nga vërshimet./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Lajme
Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Lajme
“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

Lajme
KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

Lajme
Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Lajme
Kalo në kategori