Hemorroidet shfaqen në rektum dhe në zonën anale  kur enët e gjakut ënjten apo zmadhohen.

Personat të cilët vuajnë nga hemorroidet përjetojnë simptoma të ndryshme, duke përfshirë:

– Kruarje në zonën rreth anusit

– Dhimbje në zonën rreth anusit

– Gunga të shfaqura në zonën e anusit

– Gjakderdhje

Asnjë nga këto simptoma nuk është e kënaqshme apo komode. Por, për ta zbutur këtë sëmundje, shumica e njerëzve përdorin ilaçe të ndryshme. Sidoqoftë, shumica nga ato ilaçe shkaktojnë efekte anësore dhe kësisoj trajtimi me ilaçe natyrale mbetet zgjidhja e duhur për t’i luftuar hemorroidet, transmeton Telegrafi.

Kamomili

Kjo bimë është tejet e mirë për trajtimin e hemorroideve, për shkak se ka veti antipezmatuese, të cilat e zvogëlon pezmatimin anal. Veç kësaj, e parandalon zhvillimin e hemorroideve të vogla dhe e zvogëlon rrezikun e shenjave të ndryshme.

Vetëm aplikoni çaj të ftohët kamomili në zonën rreth anusit dhe përdoreni këtë ilaç çdo ditë derisa të hiqen hemorroidet.

Patatet

Patatet e kanë aftësinë për t’i absorbuar fluidet, gjë e cila i bën ato të përsosura për lehtësimin e simptomave të hemorroideve. Në fakt, patatet e thajnë zonën rreth anusit dhe e ndalojnë gjakderdhjen. Vetëm preni patatet, bëni një lloj paste dhe aplikojeni atë në zonën e prekur nga sëmundja.

Posa të thahen copat e prera, ju do ta ndjeni lehtësimin. /Telegrafi/