Telefoni inteligjent i gjeneratës së ardhshme të Apple pritet të quhet iPhone 13, por është gjithmonë e mundur që kompania mund të zgjedhë një simbol të ndryshëm dhe ta kapërcejë atë numër krejtësisht-ashtu si disa ndërtesa heqin katet me numrin 13 sepse konsiderohet i pafat.

Ndërsa nuk ka gjasa, nuk do të ishte krejt e padëgjuar. Apple kapërceu iPhone 9 dhe shkoi menjëherë te iPhone X.

Po kështu, Microsoft u hodh nga Windows 8 në Windows 10. Në atë kohë, të dy kompanitë thuhet se e kaluan numrin 9 për qëllime marketingu, jo për ndonjë bestytni.

Lajme Live

4 ditë

Përfundon ngjarja

Ngjarja e Apple 2021 sapo ka mbaruar! Faleminderit që u bashkuat ndërsa më poshtë i keni të gjitha detajet rreth eventit të vitit në teknologji.

4 ditë

Këtu janë të gjitha produktet e reja të Apple – çmimet dhe datat e daljes në shitje

Këtu janë të gjitha produktet e reja të Apple – çmimet dhe datat e daljes në shitje

Këtu janë produktet e reja që Apple njoftoi sot.

Plus çmimet e tyre dhe datat e lansimit:

iPad – Fillon nga 280 euro. Në dispozicion javën e ardhshme.
iPad mini – Fillon nga 430 euro. Në dispozicion javën e ardhshme.
Seria Apple Watch 7 – 340 euro. E disponueshme më vonë këtë vjeshtë.
iPhone 13 Mini – Fillon nga 600 euro.
iPhone 13 – Fillon nga 680 euro.
iPhone 13 Pro – Fillon nga 850 euro.
iPhone 13 Pro Max – 930 euro.

Vërejtje: Çmimet e produkteve të Applet janë në dollarë, por ne i kemi konvertuar me kursin e bursave botërore.

4 ditë

iPhone tani vjen me një mundësi ruajtjeje prej 1 terabajt

iPhone tani vjen me një mundësi ruajtjeje prej 1 terabajt

Apple po shton aftësi masive të ruajtjes në iPhone 13 Pro, me një opsion të ri 1 terabajt.

iPhone 1 Pro 1 TB do të jetë në dispozicion përveç botimeve ekzistuese të pajisjes me 128 GB, 256 GB dhe 512 GB.

Nëse jeni të gatshëm të shpenzoni para të mëdha për të (Apple nuk e zbuloi saktësisht sa), mund të kalojë një kohë shumë e gjatë derisa të duhet të fshini ndonjë fotografi ose video për të bërë hapësirë për ato të reja.

4 ditë

Sa kushton një iPhone 13, Mini 13, Pro 13 dhe Pro Max 13?

Sa kushton një iPhone 13, Mini 13, Pro 13 dhe Pro Max 13?

Dhe ne kemi çmimet për iPhone 13 Pro dhe Pro Max.

IPhone 13 Pro ende fillon me 999 dollarë, dhe iPhone 13 Pro Max ende fillon me 1090 dollarë.

Opsioni i ruajtjes në Modelet Pro shkon deri në 1TB…më shumë KËTU.

4 ditë

Edhe zyrtarisht këta janë iPhone 13 Pro dhe Pro Max

Edhe zyrtarisht këta janë iPhone 13 Pro dhe Pro Max

Epo, nuk ka surpriza të mëdha këtu – iPhone 13 Pro me 6.1 inç ka të njëjtin dizajn dhe nivel më të vogël (20 për qind më të vogël se gjenerata e mëparshme), dhe chipsetin e ri A15 Bionic.

Lajm i mirë, megjithatë – thashethemet për shkallën e rifreskimit të ekranit 120Hz janë konfirmuar.

Apple sapo ka njoftuar teknologjinë e re të ekranit ProMotion – mund të rifreskojë ekranin nga 10 Hertz deri në 120Hz. Ekrani 6.7-inç i iPhone 13 Pro Max gjithashtu ka të njëjtën teknologji.

Shkëlqimi maksimal gjithashtu është përplasur deri në 1000 nits…më shumë KËTU.

5 ditë

Disa fjalë për baterinë e telefonit

Disa fjalë për jetën e baterisë.

Apple nuk ka zbuluar kapacitetet e sakta, por iPhone 13 mini supozohet se zgjat një orë e gjysmë më shumë se paraardhësi i tij.

Zhgënjyese.

5 ditë

IPhone 13 mundësohet nga çipi i ri A15 Bionic i Apple

IPhone 13 mundësohet nga çipi i ri A15 Bionic i Apple

Motori i ri nervor me 16 bërthama mund të bëjë shumë gjëra në lidhje me performancën e kamerës, siç rezulton.

Sistemi i dyfishtë i kamerave në iPhone 13 dhe 13 mini është rishikuar gjithashtu – ka një kamera të re të gjerë me një sensor të madh dhe madhësi pixel 1.7 mikron, duke mbledhur 47 për qind më shumë dritë.

Hapja më e gjerë F1.6 gjithashtu ndihmon në mbledhjen e dritës. Një tjetër azhurnim, që vjen pikërisht nga iPhone 12 Pro Max është stabilizimi optik i imazhit.

5 ditë

Prezantohet iPhone 13 dhe iPhone 13 mini

Prezantohet iPhone 13 dhe iPhone 13 mini

Rrjedhjet ishin të vërteta! Ne jemi duke parë praktikisht të njëjtin dizajn si gjenerata e mëparshme, por ka përmirësime nën kapak.

Pajisjet shfaqin një pamje të re me një sistem me dy kamera, të cilat janë të vendosura në mënyrë diagonale.

Niveli në iPhone 13 dhe 13 mini është 20 për qind më i vogël, ekrani super retina XDR është 28 për qind më i ndritshëm, deri në 800 nits dhe deri në 1200 nits shkëlqim maksimal.

Ai gjithashtu mbështet Dolby Vision HDR 10 dhe HLG…më shumë KËTU.

5 ditë

Apple shfaq veçoritë e reja të Fitness+

Apple shfaq veçoritë e reja të Fitness+

Programi Apple Fitness+, i cili është krijuar për të punuar posaçërisht me Apple Watch, ka një sërë veçorish të reja, duke përfshirë meditimin e drejtuar, një program të ri stërvitje që i bën skiatorët dhe dëboristët gati për sezonin e dëborës dhe stërvitjet e Grupeve, të cilat lejojnë përdoruesit të stërviten me deri në 30 persona.

Fitness+ po vjen në 15 vende të reja dhe me titra në gjashtë gjuhë do të vjen gjatë muajve të tjetër.

5 ditë

Seria Apple Watch 7 u zbulua zyrtarisht

Seria Apple Watch 7 u zbulua zyrtarisht

Ekrani i ri i Apple Watch Series 7 Retina ka gati 20 për qind më shumë sipërfaqe të ekranit sesa seria e gjashtë dhe është një kërcim edhe më i madh sesa seria e tretë me mbi 50 për qind më shumë sipërfaqe të ekranit.

Ekrani i serisë shtatë është rikrijuar plotësisht për të zvogëluar kufijtë, në vetëm 1.7 milimetra, që është 40 për qind më i hollë se në serinë 6.

Është gjithashtu deri në 70 për qind më i ndritshëm në ambiente të mbyllura, ka një tastierë të plotë me QuickPath…më shumë KËTU.

5 ditë

Prezantohet Apple iPad mini

Prezantohet Apple iPad mini

iPad mini i ri vjen me një ekran 8.3-inç True Tone OLED Liquid Retina me 500 njësi shkëlqim.

iPad Mini ka një rritje prej 40% në performancën e CPU dhe një kërcim dërrmues prej 80% në performancën e GPU. 5G shpejton deri në 3.5 Gb/s në iPad mini.

Apple ka përditësuar të dy kamerat në iPad mini të ri – në pjesën e përparme, iPad Mini përmban kamerën e re ultra të gjerë 12 megapikselë.

Kamera kryesore në anën e pasme është gjithashtu 12MP me HDR dhe mbështetje për regjistrimin 4K.

5 ditë

Apple sjell iPad e ri

Apple sjell iPad e ri

Një surprizë tjetër e madhe!

Ky është një njoftim për iPad.

Ai është një iPad me një cip A13 Bionic, iPadOS 15, dhe ka një cmim duke filluar nga 329 dollarë, 299 dollarë për shkollat, pra do të jetë më i lirë për shkolla dhe do të ketë 64 GB hapësirë ​​bazë, kamerë e përparme ultra e gjerë 12 MP me mbështetjen e Center Stage.

Ekziston gjithashtu mbështetje për Apple Pencil të gjeneratës së dytë.

5 ditë

Tim Cook fillon shfaqjen me Apple TV +

Tim Cook fillon shfaqjen me Apple TV +

Tim Cook fillon shfaqjen me Apple TV +!

Çfarë surprize, ne po shikojmë shfaqje televizive ekskluzive që shfaqen në platformë.

Ngjarjet e Apple janë të njohura për njoftimet e tyre të produktit, por vitrina e shumëpritur e së martës filloi me Tom Hanks dhe Ted Lasso sesa me një iPhone ose iPad.

“Ne jemi kaq krenarë këtë vit që Apple TV+ ka 35 nominime për Emmy,” tha CEO i Apple Tim Cook, para se të shfaqte një mbështjellje të zhurmshme të sukseseve më të mëdha të Apple TV+. “Dhe ne sapo kemi filluar”.

5 ditë

Rrjedhja e minutës së fundit tregon gjithçka që duhet të dini për iPhone 13

Rrjedhja e minutës së fundit tregon gjithçka që duhet të dini për iPhone 13

Ngjarja në Kaliforni ku Apple ka të ngjarë të na tregojë gamën e iPhone 2021, AirPods 3, Apple Watch Series 7, dhe ndoshta edhe një Pad të ri të nivelit fillestar, do të fillojë në më pak se gjysmë ore.

Firma kërkimore TrendForce ka paraqitur një raport të minutës së fundit që përmbledh atë që pret nga iPhone 13.

Në tiparet e përparme, firma pret A15 Bionic që do të prodhohet duke përdorur teknologjinë 5nm + të TSMC, e cila është një version i përmirësuar i performancës së nyjes 5nm që u përdor për çipin A14 të iPhone 12.

Modelet Pro do të ofrojnë deri në 1TB hapësirë ruajtëse dhe ekrane LTPO 120Hz me efikasitet energjetik…më shumë KËTU.

5 ditë

Apple pritet të zbulojë katër iPhone, por jo vetëm telefona të mençur

Apple pritet të zbulojë katër iPhone, por jo vetëm telefona të mençur

Apple pritet të zbulojë katër iPhone të rinj të martën gjatë një ngjarjeje virtuale të mediave të mbajtur nga Kalifornia.

Pajisjet e reja – iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max – ka të ngjarë të mos kenë ndonjë ndryshim apo veçori novatore të dizajnit, të paktën në krahasim me njoftimin e vitit të kaluar 5G.

Por ka një listë të gjatë të ndryshimeve të mundshme nën kapak që mund të vijnë, të tilla si një procesor më i shpejtë, aftësi të përmirësuara të kamerës dhe një bateri më jetëgjatë.

Thashethemet e tjera të zhurmshme përfshijnë një sistem kamere në formë diagonale, një terabajt ruajtje, mbështetje të teknologjisë satelitore për dërgimin e mesazheve në situata emergjente, një normë më të shpejtë të rifreskimit për lojëra më të mira dhe modalitetin Portret për video.

Kompania gjithashtu pritet të njoftojë një Apple Watch të ri me një ekran pak më të madh, kufij më të hollë, një procesor më të shpejtë dhe një jetë më të mirë të baterisë, si dhe AirPods të rinj që do të jenë më afër në dizajn me AirPods Pro të nivelit më të lartë. IPad, MacBook dhe shërbimi televiziv i Apple mund të marrin përditësime gjithashtu.

5 ditë

Përdoruesit e Apple iPhone duhet urgjentisht të instalojnë këtë përditësim të iOS 14.8 ASAP!

Përdoruesit e Apple iPhone duhet urgjentisht të instalojnë këtë përditësim të iOS 14.8 ASAP!

Apple nxori një përditësim të softuerit emergjent sot për të rregulluar një dobësi serioze në softuerin e tij.

Studiuesit e sigurisë zbuluan një të metë që lejon spyware nga Grupi NSO i Izraelit të injektojë malware në një iPhone, Apple Watch ose Mac pa një klik të vetëm.

Apple thuhet se ka punuar shumë që të martën e kaluar kur studiuesit e sigurisë kibernetike në Citizen Lab zbuluan se një iPhone që i përkiste një aktivisti saudit ishte infektuar me spyware nga Grupi NSO.

Spyware njihet si Pegasus dhe mund të infektojë pajisjen e një përdoruesi iPhone pa e ditur pronari. Pasi infekton një iPhone, Pegasus mund të marrë kontrollin e kamerës dhe mikrofonit dhe t’i aktivizojë të dyja. Gjithashtu mund të regjistrojë mesazhe, tekste, e -mail dhe thirrje dhe t’i dërgojë tek klientët e NSO -së pranë qeverisë në të gjithë botën. Edhe mesazhet e koduara të dërguara përmes aplikacioneve si Signal janë të pambrojtur kur Pegasus të ketë infektuar telefonin tuaj.

5 ditë

Tim Cook duket se është duke qëndruar në shkretëtirë para ngjarjes së iPhone

Tim Cook duket se është duke qëndruar në shkretëtirë para ngjarjes së iPhone

Ndërsa ngjarjet e iPhone zakonisht zhvillohen në selinë e Apple në Cupertino, Kaliforni, CEO Tim Cook shkroi në Twitter këtë mëngjes se do të transmetohet “nga diku pak më ndryshe këtë herë”.

Ai përfshiu një imazh të asaj që duket të jetë shkretëtirë.

“Mirëmëngjesi nga diku pak më ndryshe këtë herë. Ne po kalojmë në Kaliforni! Shihemi se shpejti”, ka shkruar Cook në Twitter.

Ky mund të jetë vendi ku Apple do të shfaq mjetin e përfolur për fotografimin e qiellit të natës.

5 ditë

A do të shmangë Apple numrin e pafat 13 për iPhone-in e fundit?

Telefoni inteligjent i gjeneratës së ardhshme të Apple pritet të quhet iPhone 13, por është gjithmonë e mundur që kompania mund të zgjedhë një simbol të ndryshëm dhe ta kapërcejë atë numër krejtësisht-ashtu si disa ndërtesa heqin katet me numrin 13 sepse konsiderohet i pafat.

Ndërsa nuk ka gjasa, nuk do të ishte krejt e habitur edhe të ndodhte.
Apple kapërceu iPhone 9 dhe shkoi menjëherë te iPhone X.

Po kështu, Microsoft u hodh nga Windows 8 në Windows 10.

Në atë kohë, të dy kompanitë thuhet se e kaluan numrin 9 për qëllime marketingu, jo për ndonjë bestytni. /Telegrafi/

5 ditë

44% e përdoruesve të iPhone synojnë të kalojnë në iPhone 13, tregojnë anketat në SHBA

Shumë analistë presin një vit tjetër të madh për Apple me serinë iPhone 13.

Dhe një sondazh i ri i kryer nga SellCell (nëpërmjet 9to5Mac) zbulon se 44% e pronarëve aktualë të iPhone në SHBA planifikojnë të kalojnë në një nga modelet e reja të iPhone 13…më shumë, klikoni KËTU.

5 ditë / E përditësuar

Vezët e Pashkëve në ftesat e Apple për mediat

Vezët e Pashkëve në ftesat e Apple për mediat

Sa herë që Apple dërgon një ftesë për një ngjarje të madhe, vëzhguesit e Apple e analizojnë atë për të dhëna “të fshehura”.

Këtë vit, titulli i listuar në ftesë është “California Streaming”, një shenjë e mundshme për më shumë shfaqje që vijnë në platformën e transmetimit të kompanisë.

Apple TV+ ka parë sukses me disa tituj origjinalë si Ted Lasso dhe The Morning Show, kështu që nuk do të ishte një surprizë nëse Apple do të ngacmonte se çfarë tjetër po vjen në tubacion.

Përtej kësaj, fotografia e ftesës përmban një logo të Apple mbi një liqen. Kur prekni të njëjtën fotografi në faqen e internetit të Apple, ajo hap një mjet të realitetit të shtuar ku logoja mund të mbivendoset në gjithçka që shikoni përmes kamerës së iPhone.

Yjet shfaqen kur imazhi është zmadhuar, potencialisht duke luajtur në thashethemet që kompania do të shtojë mbështetje astrofotografie për të bërë më mirë fotografi të qiellit të natës.

5 ditë / E përditësuar

iPhone 13 vjen sot – këto janë ato që presim dhe dimë deri tani!

iPhone 13 do të ofrojë një ekran LTPO 120Hz në të dy modelet Pro, jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë dhe azhurnime të konsiderueshme të kamerave shumë të rëndësishme. Për këto dhe shumë specifika tjera, kliko KËTU.