Qytetarët e Kosovës me të drejtë vote sot i  janë drejtuar kutive të votimit nga ora 07:00 deri në 19:00 për të zgjedhur 120 deputetët e Kuvendit të Kosovës, për legjislaturën e tetë.

Në këto zgjedhje kanë garuar 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare.

Të drejtë vote kanë pasur 1,794,862 qytetarë, ndërsa pjesëmarrja e përgjithshme në votime është rreth 47%.

Lajme Live

4 muaj

Numërohen 98 për qind të votave

LVV – 376.342 vota

PDK – 135.279

LDK – 102.786

AAK – 58.021

NISMA – 20.235

4 muaj

Numërohen 87.57% e votave

Nga 87.57 për qind e votave të numëruara deri më tash nga KQZ-ja, partia e Albin Kurtit prin me 47.83 për qind ose 326.717 vota. Lëvizja Vetëvendosje më 6 tetor 2019 mori 221.001 vota.

E dyta është Partia Demokratike e Kosovës me 17.50 për qind ose 111.381 vota, Lidhja Demokratike e Kosovës e treta me 13.36 për qind ose 91.278, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e katërta 7.43 për qind ose 50.743, Nisma Socialdemokrate 2.73 për qind ose 18.631.

Për më shumë klikoni në linkun zyrtar të KQZ-së:

https://youtu.be/g9hyr0WV_mQ

4 muaj

Rezultatet e zgjedheve me 80 për qind të votave të numëruara

LVV – 302.485 vota

PDK – 110.678 vota

LDK – 84.237

AAK – 47.157

4 muaj

Reagimi i Isa Mustafës dhe Enver Hoxhajt pas rezultateve

4 muaj

Numërohen mbi 72 për qind të votave

Partia e Albin Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje prin me 48.08% nga numërimi i 72.1 për qind të votave nga gjithsej 2.382 qendra të votimit.

Votat e deritanishme të numëruara nga KQZ-ja, renditin të dytën Partinë Demokratike të Kosovës me 17.57 për qind, Lidhja Demokratike e Kosovës e treta me 13.37 për qind, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e katërta 7.45 për qind…

4 muaj

LIVE: Numërohen mbi 62 për qind e votave

​Numërohen mbi 62 për qind të votave: VV 47.97%, PDK 17.85%, LDK 13.44%

Partia e Albin Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje prin me 47.97 për qind ose 232.335 vota nga numërimi i 62.18 për qind të votave nga gjithsej 2.382 qendra të votimit.

Votat e deritanishme të numëruara nga KQZ-ja, renditin të dytën Partinë Demokratike të Kosovës me 17.85 për qind ose 86.454, Lidhja Demokratike e Kosovës e treta me 13.44 për qind ose 65.113 votues, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e katërta 7.81 për qind ose 37.852 votues, Lista Serbe 4.53 për qind ose 21.964, Nisma Socialdemokrate 2.59 për qind ose 12.540 votues.

Për më shumë klikoni në linkun zyrtar të KQZ-së:

https://youtu.be/g9hyr0WV_mQ

4 muaj

LIVE: Numërohen mbi 55 për qind e votave: VV 48.33%, PDK 18.17%, LDK 13.65%

Komisioni Qendror Zgjedhor ka numëruar 56.29 për qind të votave nga 2.382 qendra të votimit.

Partia e Albin Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje prin me 48.33 për qind ose 210.671 vota, pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 18.17 për qind ose 79.184, Lidhja Demokratike e Kosovës 13.65 për qind ose 59.489 votues, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 7.79 për qind ose 33.949 votues, Lista Serbe 3.91 për qind ose 17.023, Nisma Socialdemokrate 2.5 për qind ose 11.133 votues.

Për më shumë klikoni në linkun zyrtar të KQZ-së:

https://youtu.be/g9hyr0WV_mQ

4 muaj

LIVE: KQZ numëron mbi 50 për qind të votave – LVV me 47,95%, pasur nga PDK me 18,50% për qind, dhe LDK 13,63%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri tani ka bërë numërimin e 50.87 votave.

Sipas faqes zyrtare të KQZ-së, nga numërimi i këtyre votave, Lëvizja Vetëvendosje prin dukshëm me 47,95%,

Pastaj pason Partia Demokratike e Kosovës me 18,50% dhe Lidhja Demokratike e Kosovës me 13,63%.

Ndërkaq, AAK 8.17 %.

4 muaj

KQZ numëron mbi 46 për qind të votave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri tani ka bërë numërimin e 46.39 për qind.

Sipas faqes zyrtare të KQZ-së, nga numërimi i këtyre votave, Lëvizja Vetëvendosje prin dukshëm me 48,12%.

Pastaj pason Partia Demokratike e Kosovës me 18,33% dhe Lidhja Demokratike e Kosovës me 13,71%, pastaj AAK, 8.20%.

4 muaj

KQZ numëron 300 mijë vota – këto janë rezultatet e partive sipas përqindjes

Lëvizja Vetëvendosje po prin me 47.6 për qind të votave, pasuar nga PDK-ja me 18.61 për qind, LDK me 13.47, AAK 8.58, bazuar në shifrat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Kjo pas numërimit të mbi 300 mijë votave.

Nga 300 mijë votat e para, Vetëvendosje ka 143.684 vota, PDK 56.100, LDK 41.424, AAK 25.852, Lista Serbe 10.421, NISMA 8.080

4 muaj

Numërohen 200 mijë votat e para, prinë LVV

4 muaj

Nga 18.88% të votave të numëruara, LVV prin me 45%, PDK 18.77%, LDK 13.87%

Komisioni Qendror Zgjedhor ka numëruar 18.88 për qind të votave nga 2.382 qendra të votimit.

Partia e Albin Kurtit, Lëvizja Vetëvendosje prin me 45.16 për qind, pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 18.77 për qind, Lidhja Demokratike e Kosovës 13.87 për qind, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 8.73 për qind, Lista Serbe 4.92 për qind, Nisma Socialdemokrate 2.73 për qind.

4 muaj

​Numërohen 14.86% të votave, VV shton epërsinë

Deri më tash Komisioni Qendror Zgjedhor ka numëruar 14.86 për qind të votave nga 2.382 qendra të votimit.

Lëvizja Vetëvendosje vazhdon të prijë me 44.39 për qind, pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 18.39 për qind, Lidhja Demokratike e Kosovës 13.90 për qind, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 9.79 për qind, Lista Serbe 4.72 për qind, Nisma Socialdemokrate 2.82 për qind.

Për më shumë klikoni në linkun zyrtar të KQZ-së: KËTU

4 muaj

KQZ numëron 10% të votave: VV 44,12%, PDK 18,68%, LDK 14,13%, AAK 9,97%

Komisioni  ka publikuar rezultatet preliminare nga numërimi i 10,66% i kutive të votimit, të zgjedhjeve të 14 shkurtit 2021.

Sipas rezultateve të para preliminare të KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje është partia e parë më 44,12 për qind të votave të numëruara, shkruan Reporteri.net. Pasuar nga PDK-ja më 18,68%, LDK e treta më 14,13 dhe AAK e katërta më 9,97% të votave të numëruara.

Ashtu siç pritej, NISMA për Kosovën po perfërmon jashtëzakonisht keq dhe ndodhet nën pragun zgjedhor më 2,84% të votave të numëruara.

Sipas KQZ-së në zgjedhjet e së dielës kanë votuar 843 mijë e 862 votues, në 2 mijë e 382 vendvotime.

4 muaj

KQZ fillon me publikimin e rezultateve të para

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar të publikojë online rezultatet e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare 2021.

Deri më tani, KQZ-ja ka numëruar 12,26 për qind të votave, ku me këtë numërim Lëvizja Vetëvendosje prinë me 43,87% të votave, PDK-ja ka 18.45%, LDK-ja 13.93%, AAK-ja 10.05 %, ndërkaq Nisma Socialdemokrate 2.92%.

Deri më tani, KQZ-ja ka numëruar 12,26 për qind të votave, ku me këtë numërim Lëvizja Vetëvendosje prinë me 43,87% të votave, PDK-ja ka 18.45%, LDK-ja 13.93%, AAK-ja 10.05 %, ndërkaq Nisma Socialdemokrate 2.92%.

4 muaj

KQZ: Pjesëmarrja e qytetarëve në zgjedhje është 46,96%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se pjesëmarrja e qytetarëve në procesin e sotëm zgjedhor është 46,96 %.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka në konferencën e katër për media, ka thënë se procesi zgjedhor në përgjithësi ka shkuar në mënyrë të qetë pa ndonjë incident

“Të gjitha vendvotimet janë mbyllur. Sipas të dhënave preliminare numri i qytetarëve që kanë shfrytëzuar të drejtën për të votuar është 46,96% apo 832 mijë e 468”, ka thënë Daka.

4 muaj

Mbyllen qendrat e votimit në mbarë territorin e Kosovës

Qendrat e votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat u hapën në mënyrë të rregullt në orën 07:00, janë mbyllur në ora 19:00 në të gjithë territorin e Kosovës.

Sipas të dhënave të fundit të Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), i cili fillon me numërimin e votave menjëherë pas mbylljes së vendvotimeve, dalja në zgjedhje deri në orën 15:00 ishte 32,2 për qind apo 567 mijë e 934 e qytetarëve shfrytëzuan të drejtën e votës nga gjithsej 1.937.868 votues të regjistruar.

4 muaj

Sondazhi i AlbanianPost në Kanal10: LVV merr 53% të votave, PDK 20%, LDK 17%, AAK 7%

Në sondazhin e realizuar nga Albanian Post, në bashkëpunim me Institutin “Gani Bobi”, për zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2021 ka vendosur në vendin e parë Lëvizjen Vetëvendosje me 53 për qind.

Baton Haxhiu i cili ka prezantuar këtë sondazh në Kanal 10  ka thënë se sipas këtij sondazhi LVV merr 53 %, LDK 17 %, PDK 20 %, AAK 7% dhe NISMA 2 %.

4 muaj

Exit Polli i PIPOS në Klan Kosova: LVV merr 41.8% të votave, PDK-16.5%, LDK-15.2%, AAK-7.2%

Sipas exit-pollit të transmetuar në Klan Kosova partia e parë në zgjedhje del të jetë Lëvizja Vetëvendosje me 41.8%. Pason PDK me 16.5%, LDK- renditet e treta me 15.2%, NISMA me 2.6% nuk e kalon pragun.

4 muaj

EXIT POLL-i nga RTV Dukagjini: LVV prin me 47,9%, e dyta renditet PDK-ja dhe e treta LDK-ja

Sipas EXIT POLL-it të realizuar nga RTV Dukagjini dhe kompanisë UBO-Consulting këto janë rezultatet që kanë marrë subjektet politike:

Lëvizja Vetëvendosje 47,9%

Partia Demokratike e Kosovës 17,7%

Lidhja Demokratike e Kosovës 14,6%

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës 6,6%

Nisma Socialdemokrate 2,7 % dhe

Partitë jo shumicë 10,2%, kurse të tjera 0.3%.

4 muaj

Mbyllet procesi i votimit në Qendrat Korrektuese, votojnë 774 të burgosur

Në Qendrat Korrektuese të Kosovës sikurse në gjithë vendin është mbajtur procesi i votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2021.

Ky proces në të gjitha institucionet korrektuese tashmë ka përfunduar. Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, zëdhënësi i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Florent Gashi.

“Ka përfunduar procesi zgjedhor neper te gjitha institucionet korrektuese. Ne këtë proces zgjedhor kanë votuar gjithsej 774 persona, procesi ka ecur mirë dhe nuk ka pasur ndonjë parregullsi”, ka thënë Gashi.

4 muaj

Tahiri falënderon qytetarët: Çdo votë është e rëndësishme për demokracinë

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka falënderuar qytetarët të cilët gjatë ditës së sotme kanë marrë pjesë në procesin zgjedhor.

Sekretari organizativ i PDK-së, Abelard Tahiri në një konferencë për medie ka thënë se çdo votë është e rëndësishme për demokracinë.

“Ne inkurajojmë qytetarët të marrin pjesë në këtë proces dhe deri më tani nuk pasur parregullsi. Kjo dëshmon që vendi ynë ka demokraci të konsoliduar. Unë ftoj gjithë qytetarët të vendosin të ardhmen e Kosovës”, ka thënë Tahiri.

4 muaj

Pjesëmarrja e qytetarëve në zgjedhje-këtu mund të shihni live se sa persona kanë votuar sot

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar linkun ku përditësohen të dhënat e votuesve të cilët kanë dalur në zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2021.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka njoftuar se deri në ora 15:00 dalja në vendvotime ka qenë 32.32 % apo 567 mijë e 934 votues.

Linkun për të parë daljen në zgjedhje e gjeni duke klikuar KËTU. /Telegrafi/

4 muaj

Prokuroria intervenon në rastin e votimeve në veri, intervistohet komisionerët në Mitrovicën e Veriut

Prokuroria e Shtetit ka intervistuar komisionerët në qendrën e votimit, në shkollën “Sveti Slava”, ku një komisionere kishte thënë se ka parë persona që kishin tentuar të votonin më shumë se një herë.

Sipas prokurorisë, komisionerët e tjerë e kanë mohuar një gjë të tillë.

4 muaj

Policia e vlerëson të qetë procesin zgjedhor, inicion dy raste në Prishtinë e Prizren

Qytetarët e Kosovës sot janë duke votuar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Sipas Policisë së Kosovës procesi zgjedhor deri më tani e vlerëson si të qetë. Kështu ka thënë për Telegrafin, zëdhënësi i policisë, Baki Kelani.

Kelani ka theksuar se deri më tani janë iniciuar dy raste, njëri në Prishtinë e tjetri në Prizren.

4 muaj

DnV: Deri në orën 16:00 dalja e qytetarëve në votim është 37,03%

Procesi i votimit në të gjithë vendin është duke vazhduar edhe në këto orët e fundit që kanë mbetur.

I tërë ky proces është duke u vëzhguar nga Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim”.

Sipas raportimeve të vëzhguesve të DnV-së që nga fillimi i procesit të votimit deri në orën 16:00, kanë votuar 37,3% e qytetarëve, krahasuar në të njëjtën periudhë kohore më vitin 2019 është më e lartë.

Prishtina dhe Ferizaj kanë daljen më të madhe të votueseve mbi 40%, ndërsa në komunat me shumicë serbe dalja vazhdon të mbetet më e lartë me mbi 50%.

Rajoni i Prizrenit sipas DnV-së vazhdon të mbetet me daljen më të ulët.

4 muaj

Daka sqaron pse nuk po u mundësohet votimi të gjithë pacientëve të shtrirë nëpër spitale

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka folur gjatë konferencës për medie edhe për personat që janë shtruar nëpër spitale, për të cilët ka pasur reagime se nuk po u mundësohet që të votojnë.

Daka ka thënë se afati për tu regjistruar si votues ka qenë deri më 11 shkurt, ndërsa theksoi se për të gjithë ata që janë regjistruar deri me këtë datë, kanë shkuar ekipet mobile për tu mundësuar votimin.

4 muaj

Dalja e qytetarëve në votime deri në orën 15:00, këto janë të dhënat nga shtatë komunat e mëdha të Kosovës

Qytetarët e Kosovës që nga ora 07:00 e mëngjesit janë duke e ushtruar të drejtën e tyre të votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare në vend.

1 milion e 794 mijë e 862 qytetarë kanë të drejt vote në këto zgjedhje.

Deri në orën 15:00 nga numri i përgjithshme i qytetarëve me të drejtë vote kanë votuar 567 mijë e 934 qytetarë apo 32,32%.

Sipas të dhënave nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, deri në orën 15:00 nga shtatë komunat e mëdha dalje më e madhe e qytetarëve vërehet në Prishtinë e Gjilan.

4 muaj

Vdes 81-vjeçari brenda qendrës së votimit në Kaçanik

Një i moshuar ka ndërruar jetë teksa ishte duke votuar në shkollën e fshatit Biqec të Komunës së Kaçanikut.

I ndjeri ishte 81 vjeçar, i cili sipas dëshmitarëve ka qenë në gjendje të mirë, ndërkaq ka vdekur brenda qendrës së votimit.

Ai ishte i shoqëruar nga djali i tij, ndërsa nuk dihet se çka e ka shkaktuar vdekjen e tij. Ai kishte ardhur nga Shkupi për të votuar në Kaçanik, u raportua nga RTV Dukagjini.

4 muaj

PZAP njofton qytetarët: Ankesat duhet të dërgohen fizikisht, jo përmes mesazheve në Facebook

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) ka njoftuar qytetarët se ankesat të cilat i dërgojnë në Facebook, nuk do të konsiderohen si ankesa, pasi ato duhet të dërgohen fizikisht në selinë e PZAP në Prishtinë.

Përmes një njoftimi në Facebook, PZAP ka theksuar se formulari i ankesës mund të shkarkohet në faqen e PZAP-it.

Afati i paraqitjes së ankesës është 24 orë nga momenti i vënies në dijeni për shkeljen e pretenduar.

4 muaj

Parregullsitë në Mitrovicën e Veriut, Daka: Me këtë po merret Prokuroria

ryetarja e KQZ-së, Valdete Daka në konferencën për media ka folur edhe për parregullsitë që janë raportuar në qendrën e votimit “Aziz Sylejmani”, i njohur si “Sfeti Sava” në Mitrovicën e Veriut.

Daka tha se me këtë çështje është duke u marrë Prokuroria.

“Me këtë çështje është duke u marrë Prokuroria sepse është një vepër penale. Pasi që të kemi informatat e plota dhe Prokuroria të bëjë hetimin komplet do ta dimë se çfarë ka ndodhur konkretisht”,  ka thënë Daka.

4 muaj

Deri në orën 15:00 kanë votuar 32.32%, ose 567, 934 qytetarë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka njoftuar se deri në ora 15:00 dalja në vendvotime ka qenë 32.32 % apo 567 mijë e 934 votues.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka ka thënë se procesi është duke vijuar normalisht dhe nuk është raportuar për ndonjë parregullsi, transmeton Telegrafi.

“Dalja në vendvotime ka qenë 32.32 % apo 567 mijë e 934 votues”, ka thënë ajo.

Daka ka thënë se raportimet për parregullsi në votime janë duke i trajtuar me seriozitet duke bashkëpunuar me Prokurorinë dhe Policinë.

4 muaj

Kosnett: E ardhmja e Kosovës është në duart e qytetarëve të saj

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ka deklaruar se e ardhmja e Kosovës është në duart e qytetarëve të saj, në ditën kur Kosova po voton për zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

Kosnett e bëri të ditur deklaratën e tij përmes llogarisë së tij në zyrtare në Twitter.

“Mos lejoni që bora ose sëmundja e COVID-19 t’ju ndalojnë të votoni”, potencoi ambasadori amerikan.

4 muaj

Laura Pula flet për parregullsitë në Veri, thotë se janë duke pritur konfirmimin për të ndërhyrë

Koordinatorja nacionale e zgjedhjeve nga Prokuroria e Shtetit, Laura Pula ka thënë se për rastin në Mitrovicën e Veriut që u raportua se po lehohet që një person të votojë disa herë, po presin konfirmim për të intervenuar.

“As prokurori i shtetit e as policisë e Kosovës, nuk mund të hyjnë brenda. Vetëm kur na thirrin, ne mundemi me hy. Nëse ata nuk na raportojnë, siç e kanë obligim atëherë është përgjegjësia. Tani e mora këtë informacion dhe besoj se do të trajtohet me kohë”, tha Pula.

4 muaj

Haradinaj-Stublla, thirrje qytetarëve: Dilni masivisht në votime

Anëtarja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ju ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve të vendit si dhe diasporës që të dalin për të votuar, sepse sipas saj kështu vendoset për të ardhmen e vendit.

“Tani kur kanë mbetur më pak se 5 orë kohë deri në mbylljen e vendvotimeve, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ju fton që të dilni masivisht në votime. Vendosni për të ardhmen e këtij vendi. Duke dalë në numër të madh, i jepni kuptim këtyre zgjedhjeve”, u shpreh ajo.

Po ashtu, ajo foli edhe për disa qarkullime të sondazheve apo exit polle, ku ndër të tjera i ftoi qytetarët që mos të ju besojnë këtyre informatave, pasi sipas saj, rezultati i vetëm i vlefshëm është numërimi i votave.

“Kemi informata se në rrethe të caktuara e në mënyrë klandestine po qarkullojnë do far sondazhe apo exit polle. Mos besoni asgjë. Rezultati i vetëm i vlefshëm është numërimi i votave’, tha para Haradinaj-Stublla para medieve.

4 muaj

KQZ merr vendim: Edhe qytetarët me letërnjoftim të skaduar mund të votojnë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka marrë vendim që të lejojë të votojë të gjithë qytetarët që kanë letërnjoftim me afat të skaduar.

Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi.

“Sapo i kemi njoftuar Komisionet Komunale të Zgjedhjeve se KQZ ka marrë vendim për lejimin e votuesve që të votojnë me letërnjoftime me afat të skaduar dhe të cilët figurojnë në Listat Përfundimtare të Votuesve”, ka theksuar ai.

4 muaj

Deri tani kanë votuar 408 të burgosur

Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi ka thënë se deri tani kanë votuar 408 të burgosur.

Thaçi për Telegrafin ka thënë se të drejtë vote kanë 1 mijë e 351 të burgosur.

“Për 1351 persona të burgosur me të drejtë vote SHKK e ka dorëzuar listën në KQZ. Nëpër të gjitha institucionet korrektuese deri më tani kanë votuar 408, procesi po vazhdon dhe deri më tani nuk ka pasur ndonjë parregullsi”, potencoi ai për Telegrafin.

4 muaj

Jahjaga: Vendosni maskën dhe votoni për të ardhmen që doni ta keni nesër

4 muaj

Revoltohet Bekim Jashari, bojkoton votimin

Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka bërë të ditur se pas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve që të ndalë kamerat në vendvotime në shenjë revolte ka vendosur që të mos marrë pjesë në këtë proces zgjedhor.

Jashari në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se prania e kamerave në klasë do të evidentonte çdo parregullsi që mund të ndodhë gjatë procesit të votimit apo numërimit.

“Pas zhvillimeve të djeshme ku si kryetar i komunës kam kërkuar që të mos ndalen kamerat në vendvotime për të pasur një proces të rregullt zgjedhor dhe pasi që KQZ-ja ka marrë vendim që të ndal kamerat, sot kam vendosur që të mos marrë pjesë në këtë proces zgjedhor”, shkruan Jashari.

4 muaj

DnV: Deri në orën 13:00 kanë votuar 19.8% e votuesve

Procesi i votimit në të gjithë vendin po vazhdon të vëzhgohet nga Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” me qëllim të informimit të rregullt të publikut mbi mbarëvajtjen e këtij procesi.

Sipas raportimeve të vëzhguesve të DnV-së, që nga fillimi i procesit të votimit deri në orën 13:00, dalja e qytetarëve në votim në nivel vendi është raportuar të jetë 19.8% (margjina e gabimit 0.52%).

Pjesëmarrja e qytetarëve në votime e ndarë sipas rajoneve e nxjerr Prishtinën 2% më lartë se mesatarja në nivel vendi. Ndërsa, dalja në Ferizaj, Gjilan dhe Mitrovicë sillet në kuadër të mesatares së përgjithshme.

Gjakova dhe Peja kanë regjistruar dalje më të ulët për 2% ndërsa dalja në Prizren është edhe më e ulët përkatësisht 4% më e pak se mesatarja në nivel vendi. Për dallim, në komunat me shumicë serbe dalja ka tejkaluar për 10% mesataren e daljes në nivel vendi.

4 muaj

PDK shpreh shqetësim për mos angazhim të institucioneve për pastrimin e rrugëve nga bora

Partia Demokratike e Kosovës ka shprehur shqetësimin lidhur me mos angazhimin e institucioneve për t’i pastruar rrugët nga reshjet e mëdha atmosferike të borës.

Si pasojë e kësaj, Abelard Tahiri nga PDK tha se qytetarëve po iu pamundësohet ushtrimi i të drejtës së tyre për të votuar.

“Sot, PDK që nga mëngjesi ka marrë reagime të cilëve iu është pamundësuar për të votuar si rezultat i kushteve atmosferike. Bora ka vështirësuar qarkullimin në tërë territorin e Kosovës. Shprehim shqetësimin më mos angazhimin e qeverisë në largimin e borës në mbarë vendin, e sidomos në zonat rurale… Po ashtu, shqetësimi ynë i dytë është që shumë qytetarë të prekur nga COVID nuk po munden të ushtrojnë të drejtën e tyre demokratike”, tha ai.

4 muaj / E përditësuar

Rakiq i Listës Serbe kërkon dalje masive në votime

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka shfrytëzuar të drejtën e tij për të votuar në njërën nga qendrat e votimit në Mitrovicën Veriore.

Pasi votoi, iu drejtuar gazetarëve duke kërkuar të dalin të gjithë zgjedhje.

Ai bëri të ditur se vendvotimet janë hapur të gjitha në kohë dhe deri me tani nuk ka asnjë problem që do të ndikonte në procesin zgjedhor.

“Më vjen mirë që të gjitha vendvotimet janë hapur me kohë, dhe se votimi po realizohet pa asnjë problem. Ju po e shihni se sot koha është ndryshe nga ajo që jemi mësuar, për herë të parë sot kemi borë dhe nuk e kemi të vështir qe edhe sot të vijmë që votën tonë t’u japim kandidatëve tanë. Thërras të gjithë qytetarët në numër sa më të madh siç bëmë në mëngjes të dalin gjatë ditës të votojnë, të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të votuar dhe të përkrahin kandidatet e tyre”, ka thënë Rakiq.

4 muaj

Konfrontim fizik në qendrën e votimit në Prekaz të Skenderajt, ndërhyn policia

Policia ka ndërhyrë para pak çastesh në qendrën e votimit në Shkollën “Azem Bejta” në Prekaz të Epërm.

Aty ka pasur një konflikt në mes vëzhguesit të Lëvizjes Vetëvendosje, Ilir Munishi dhe atij të Partisë Demokratike të Kosovës, Kushtrim Fazliu.

Munishi ka deklarouar se i pari që e ka sulmuar ka qenë Fazliu, e ky pastaj ia ka kthyer në të njëjtën mënyrë.

“Bexhin e pata në rregull, ma këputi edhe më piskati më tha dil jashtë, edhe unë ja kputa me ra i pari, i rash edhe une”, ka thënë Munishi për Kallxo.com.

Në anën tjetër Fazliu e ka mohuar incidentin ndërsa ka thënë se ende nuk është intervistuar nga Policia pasi nuk ka pasur asnjë incident.

Njëri nga vëzhguesit më saktësisht ai i Lëvizjes Vetëvendosje është dërguar në stacion policor për t`u intervistuar, ndërsa policia ka dalë edhe në vendin e ngjarjes ku ka ndodhur rasti në fshatin Prekaz të Epërm – Skenderaj.

4 muaj

Mbi 30 autobusë me qytetarë nga Serbia për votime në Kosovë

Më shumë se 30 autobusë kanë ardhur nga Serbia që bartnin njerëz, të cilët konsiderohen persona të zhvendosur në Kosovë.

Sipas Klan Kosovës disa nga autobusët janë ndalë në Leposaviq dhe Zveçan, ndërkaq dy të tjerë në komunën e Mitrovicës.

4 muaj

DnV: Procesi i votimit po rrjedh i qetë, dalja më e madhe e votuesve në zonat e banuara me shumicë serbe

Demokracia në Veprim ka bërë të ditur se procesi i votimit po rrjedh i qetë, ndërsa është vërejtur dalje më e madhe e votuesve në zonat e banuara me shumicë serbe dhe se nuk është raportuar për ndonjë incident serioz që do të mund të cenonte procesin e votimit.

Sipas raportimeve të vëzhguesve të Demokracisë në Veprim (DnV) procesi i votimit – që nga hapja e vendvotimeve po zhvillohet në mënyrë të qetë.

Në 21% të vendvotimeve, është raportuar për zbatim të pjesërishëm të masave për parandalimin e shpërndarjes së COVID19, ndërsa në 1% të vendvotimeve këto masa nuk po respektohen fare.

Për më shumë informata kliko këtu:

4 muaj

Një qytetar në Prizren fotografon votën, shoqërohet në Polici

Një votues ka fotografuar votën në një qendre votimi në Prizren, ndërsa më pas është shoqëruar në Polici.

Rasti ka ndodhur saktësisht në qendrën e votimit në shkollën “Nazim Kokollari” në Prizren.

Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit ka konfirmuar se rasti ka ndodhur rreth orës 10:03.

Belkize Hoxha menaxhere në këtë qendër tha se në këtë qendër një përfaqësuesi i KDI-së ka vërejtur se një votues ka fotografuar votën. Më pas tha ajo në bazë të procedurave rastin e kanë njoftuar në Polici.

4 muaj

Pacolli: Qytetarët të votojnë për një jetë më të mirë

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka votuar para pak çastesh.

Pacolli pas votimit tha se shpreson që të dalin sa më shumë qytetarë në votime, transmeton Telegrafi.

“Shpresoj që të dalin qytetarët të dalin në zgjedhje të votojnë për një jetë më të mirë, shpresoj qe kjo ditë të shkojë mirë e të shërbejë edhe për të tjerët”, ka thënë Pacolli para mediave.

4 muaj

Voton edhe Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka hedhur votën e tij për zgjedhjet parlamentare.

Limaj para mediave tha se shpreson që zgjedhjet të prodhojnë stabilitet.

“Shpresoj që këto zgjedhje do të prodhojnë stabilitet, siguri dhe qeverisje stabile. Duke mos e mohuar të kaluarën mund të ecim në të ardhmen”, ka shtuar ai.

4 muaj

Daka: Deri në ora 11:00 kanë votuar 145,650 qytetarë me të drejtë vote

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka ka bërë të ditur se deri në ora 11:00 kanë votuar 145 mijë e 650 votues.

Kryetarja e KQZ-sëDaka tha se deri tani nuk është raportuar për incidente, transmeton Telegrafi.

“Deri në ora 11:00 kanë votuar 8.3 % të votuesve, apo 145 mijë e 650 votues. Procesi po vijon normalisht, nuk ka raportime për incidente”, ka thënë ajo.

4 muaj

AAK: Procesi zgjedhor po shkon mirë, qytetarët të shfrytëzojnë të drejtën e votës

Sekretari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, deklaroi se procesi zgjedhor deri më tani është duke shkuar mirë dhe se nuk kanë vërejtur ndonjë parregullsi.

Në konferencën e parë të kësaj partie politike për ditën e sotme, Tahiri ftoi qytetarët që të dalin dhe ta shfrytëzojnë të drejtën për të votuar.

“Informatat e para që na vijnë nga terreni nga komunat tona tregojnë se procesi në këto zgjedhje ka filluar mirë, vendvotimet janë të hapura dhe nuk raportohet për ndonjë parregullsi deri më tani. Shtabet komunale po ashtu raportojnë se përkundër reshjeve të borës shumica dërrmuese e rrugëve janë të hapura dhe qendrat e vendvotimeve janë te gatshme për qytetarët e Kosovës”, tha ai.

4 muaj

​LDK: Procesi zgjedhor ka filluar normalisht, ftojmë qytetarët të dalin në votime

Zëdhënësja e shtabit zgjedhor të LDK-së, Ardita Dushi në konferencën e parë të sotme për media ka ftuar të gjithë qytetarët e Kosovës të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar.

Po ashtu LDK vlerëson se njofton se procesi zgjedhor ka filluar normalisht me përjashtim të disa vonesave për shkak të kushteve atmosferike kryesisht në zona rurale.

4 muaj

IKD: Shqetësuese mos respektimi i masave anti-COVID gjatë procesit zgjedhor

Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) shpreh shqetësim në lidhje me mos respektimin e masave kundër virusit COVID-19, gjatë procesit zgjedhor.

IKD me vëmendje është duke monitoruar procesin e zgjedhjeve parlamentare në Republikën e Kosovës, ku ka të angazhuar 51 monitorues në nivel vendi, të cilët janë duke identifikuar parregullsitë eventuale gjatë procesit zgjedhor.

Deri më tani, gjatë orëve të para të votimit, në shumë vendvotime është vënë re mos mbajtja e distancës nga një numër i madh i individëve dhe mos përdorimi i maskave. Madje, në disa vendvotime nuk ka të vendosur as dezinfektues duarsh.

4 muaj

Voton Osmani: Përmes votës qytetarët do të përcaktojnë të ardhmen e vendit

Kandidatja për presidente Vjosa Osmani theksoi se qytetarët sot përmes votës, përmes vullnetit të tyre do të përcaktojnë të ardhmen e vendit.

Osmani pas votimit theksoi se të gjithë duhet me maturi dhe qetësi të marrin pjesë në këtë proces zgjedhor, të rëndësishëm për vendin.

“Është një ditë e ftohtë por i ftojë qytetarët që të marrin pjesë në një ditë kaq të rëndësishme për vendin.  Një ftesë e veçantë për të gjitha gratë dhe vajzat që të marrin pjesë në këtë proces se barazia fillon në kutitë e votimit”, tha Osmani, duke falënderuar mërgatën që kanë bërë sakrificë të madhe për të marrë pjesë në këtë proces zgjedhor.

4 muaj

Voton Albin Kurti: Sot është ditë e ndritshme, ashtu siç do të jetë e ardhmja jonë

Kandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka votuar para pak çastesh

Kurti para mediave ka thënë se sot është ditë e bardhë dhe e ndritshme ashtu siç do të jetë ardhmja, transmeton Telegrafi.

“Sot është ditë e bardhë, e ndritshme ashtu siç do të jetë e ardhmja jonë. Kosova si shtet i pavarur këtë të diel i kthehet popullit, me dashur për vendin duhet të votojmë”, theksoi ai para mediave, ku ishte i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Rita.

4 muaj / E përditësuar

Voton Ramush Haradinaj

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka votuar para pak çastesh.

Haradinaj ka ftuar qytetarët që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për votim, transmeton Telegrafi.

“I lus qytetarët që të votojnë, këto zgjedhje janë shumë me rëndësi. Na presin shumë sfida pandemia dhe përballja me Serbinë”, tha ai.

4 muaj / E përditësuar

Voton Hoti, fton qytetarët ta shfrytëzojnë të drejtën për të votuar 

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka ftuar qytetarët që të shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të votuar.

Hoti pas votimit tha se qytetarët sot do ta thonë fjalën e tyre.

“Pres të kemi një proces të rregullt zgjedhor, në mënyrë që të mirëmbajmë standardet e organizimeve të zgjedhjeve të rregullta, sipas standardeve evropiane ku qytetarët lirshëm thonë fjalën e tyre”, tha ai. /Telegrafi/

4 muaj / E përditësuar

Voton Enver Hoxhaj, thotë se qytetarët janë para dy opsioneve

Kandidati për kryeministër nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj ka votuar para pak çastesh.

Hoxhaj tha se qytetarët sot janë para dy opsioneve, transmeton Telegrafi.

“Sot është dita kur flasin qytetarët e jo politikanët. Ata janë para dy opsioneve, para rimëkëmbjes ekonomike apo para një opsioni të mjegullës dhe izolimit të vendit. Ju dëshiroj suksese të gjithë qytetarëve”, tha shkurtimisht ai.

Hoxhaj gjatë votimit ishte i shoqëruar nga bashkëshortja e tij. /Telegrafi/

4 muaj / E përditësuar

DnV: 3 për qind e vendvotimeve janë hapur pas orës 07:15

Ismet Kryeziu nga Demokracia në Veprim (DnV) në një konferencë për media ka bërë të ditur se vëzhguesit e tyre janë duke bërë monitorimin e zgjedhjeve parlamentare.

Kryeziu deklaroi se 3% e vendvotimeve janë hapur pas orës 07:15, transmeton Telegrafi.

“3% e vendvotimeve janë hapur pas orës 07:15. Tani të gjitha qendrat e vendvotimeve janë të hapura dhe qytetarët janë duke votuar. 95 % të vendvotimeve janë të pajisura me postere për respektimin e masave kundër COVID-19. Kurse, sipas monitorimeve 30% e vendvotimeve nuk plotësojnë kushtet për të votuar personat me nevoja të veçanta”, theksoi ai.

Kryeziu bëri thirrje që qytetarët të dalin dhe të votojnë.

4 muaj

Gjakovë – hapet 30 minuta me vonesë qendra më e madhe e votimit

Rreth 30 minuta me vonesë është hapur qendra më e madhe e votimit në Gjakovë.

Kështu ka bërë të ditur Berat Bejtullahi, menaxher i qendrës së votimit në shkollën e mesme të ulët “Yll Morina”, transmeton Telegrafi.

Ndryshe, qytetarët e Kosovës me të drejtë vote sot i drejtohen kutive të votimit nga ora 07:00 deri në 19:00 për të zgjedhur 120 deputetët e Kuvendit të Kosovës, për legjislaturën e tetë.

4 muaj

Ambasada amerikane: Në këtë ditë të Shën Valentinit tregoni dashuri për vendin dhe familjen, e ardhmja e Kosovës është në duart tuaja

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka ftuar qytetarët që të shfrytëzojnë të drejtën për të votuar.

Në një shkrim në Facebook, Ambasada thotë se, e ardhmja e Kosovës është në duart e qytetarëve.

“Në Ditën e Shën Valentinit tregoni dashurinë për vendin dhe familjen tuaj. Votoni! E ardhmja e Kosovës është në duart tuaja”, shkruan në Ambasada, përcjell Telegrafi.

4 muaj / E përditësuar

Elezi: Vendvotimet janë hapur me kohë, procesi po vazhdon normalisht

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi në konferencën e parë për media në  ditën e zgjedhjeve tha se të gjitha qendrat e votimit janë hapur me kohë dhe procesi është duke vazhduar normalisht.

Elezi theksoi se me kohë është shpërndarë materiali i ndjeshëm zgjedhor, ku bëjnë pjesë edhe fletëvotime.

“Njoftojmë se të gjitha qendrat e votimit, 888 me gjithsej 2382 vendvotime janë hapur në orarin e parapare”, tha Elezi, duke shtuar se sipas kontakteve të para me zyrtarët në terren procesi është duke vazhduar normalisht, raporton Telegrafi.

Për më shumë kliko këtu:

4 muaj

​Hapen të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës

Të gjitha qendrat e votimit në veri të Mitrovicës janë hapur me kohë për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare që po mbahen sot në vendin tonë.

Janë gjithsej 7 qendra me 23 vendvotime, ndërsa 17 mijë e 568 qytetarë do të kenë mundësi ta ushtrojnë të drejtën e tyre të votës.

E veçanta e këtyre zgjedhjeve parlamentare është se po mbahen për herë të parë pa praninë e OSBE-së, ndërsa qytetarët në veri mund të votojnë vetëm me dokumente të Republikës së Kosovës.

Ndryshe, siç njofton KP, në katër komunat veriore të vendit, Leposaviq, Zveçan, Zubin Potok dhe Mitrovicë Veriore, janë gjithsej 44 qendra të votimit me 74 vendvotime, ku do të mund të votojnë 43 mijë e 199 qytetarë.

4 muaj

LDK: Procesi zgjedhor ka filluar, s’ka informacione për probleme eventuale

Lidhja Demokratike e Kosovës njofton se procesi zgjedhor ka filluar dhe ende nuk ka ndonjë informacion për probleme eventuale në fillimin e procesit të votimit.

LDK thekson se të gjithë komisionerët tanë po japin kontribut për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor.

“Lidhja Demokratike e Kosovës i falënderon koalicionin e organizatave vendore që po bëjnë vëzhgimin e zgjedhjeve, si dhe vëzhguesit ndërkombëtarë, të cilët janë garant të këtij procesi zgjedhor.

Lidhja Demokratike e Kosovës i fton të gjithë qytetarët e Kosovës që ta ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar”. /Telegrafi/

4 muaj

Daka fton qytetarët të respektojnë masat antiCOVID-19 

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka ka nisur sot procesin e votimit në Fakultetin Teknik.

Daka pas votimit, në një deklaratë për media ftoi të gjithë qytetarët që të respektojnë masat antiCOVID-19.

“Posa e përfundova obligimin kushtetues, votova dhe si kryetare e KQZ-së mund të them tashmë se kemi bërë të gjitha përgatitjet”, tha Daka.

Ajo tha se sot tërë procesin ia dorëzojnë subjekteve politike dhe votuesve, pasi KQZ ka kryer detyrat e saj dhe tani më vetëm monitoron mbarëvajtjen e zgjedhjeve.

Kryetarja e KQZ-së ftoi qytetarët që të respektojnë masat antiCOVID-19.

Daka po ashtu ftoi subjektet politike që të respektojnë rregullat e KQZ-së, ligjin për zgjedhjet dhe Kushtetutën.