LAJMI I FUNDIT:

Kurti pas bisedës telefonike me Chollet: Theksova rëndësinë që marrëveshja bazë dhe Aneksi i saj të zbatohen në tërësi

Kurti pas bisedës telefonike me Chollet: Theksova rëndësinë që marrëveshja bazë dhe Aneksi i saj të zbatohen në tërësi

Kryeministri Albin Kurti, të hënën ka zhvilluar bisedë telefonike me Këshilltarin e Lartë në Departamentin e Shtetit në SHBA, Derek Chollet.

Reklama

Me anë të një postimi në Twitter, Kurti ka thënë se gjatë kësaj bisede është diskutuar për agjendën e takimit të 2 majit në Bruksel.

Ai ka theksuar rëndësinë që Marrëveshja Themelore dhe Aneksi i saj duhet të zbatohen në tërësi dhe në mirëbesim.

“Pata një telefonatë të mirë me Këshilltarin e Lartë në Departamentin e Shtetit në SHBA, Derek Chollet, sot, ku diskutuam agjendën e takimit të nesërm.  Theksova rëndësinë që Marrëveshja Bazë dhe Aneksi i saj duhet të zbatohen në tërësi dhe në mirëbesim. E falënderova edhe për mbështetjen e SHBA-së”, shkroi Kurti.

Po ashtu Chollet, ka thënë se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në lidhje për takimin e nesërm në Bruksel.

Chollet flet me Kurtin, ia kujton zbatimin e menjëhershëm të Asociacionit
Lexo po ashtu Chollet flet me Kurtin, ia kujton zbatimin e menjëhershëm të Asociacionit

Chollet theksoi se temë ishte edhe themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe dhe partneriteti i fortë mes SHBA-së dhe Kosovës.

“Bisedë shumë e mirë me kryeministrin Albin Kurtin për takimin e liderëve të 2 majit për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes Dialogut të Lehtësuar nga BE-ja, rëndësinë e zbatimit të menjëhershëm të Asociacionit për Komunat me shumicë Serbe dhe partneritetin e fortë SHBA-Kosovë”, u shpreh ai.

Liderët e të dy vendeve, Kurti dhe Vuçiq, kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në takimin e 2 majit.

Takimi do të zhvillohet në kohën kur Kosova ka akuzuar Serbinë se ka shkelur Marrëveshjen drejt normalizimit të raporteve, të arritur më herët gjatë këtij muaji.

Serbia ka votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës, pavarësisht se me Marrëveshjen drejt normalizimit është zotuar se nuk do ta pengojë Prishtinën që të anëtarësohet në organizata ndërkombëtare./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Arsenal armësh e pamje nga ushtrimet e grupit terrorist në pronën e Radoiçiqit - të gjitha dëshmitë e siguruara deri më tani nga shteti i Kosovës

Arsenal armësh e pamje nga ushtrimet e grupit terrorist në pronën e Radoiçiqit - të gjitha dëshmitë e siguruara deri më tani nga shteti i Kosovës

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Hyri në Kosovë përmes rrugëve ilegale nga Serbia – ndalohet i dyshuari në Leposaviq

Hyri në Kosovë përmes rrugëve ilegale nga Serbia – ndalohet i dyshuari në Leposaviq

Kronika e Zezë
Kurti: Sulmi terrorist kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kurti: Sulmi terrorist kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Lajme
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
Kalo në kategori