0Shares

Po ju paraqesim trukun fantastik kundër pagjumësisë.

E gjitha që ju duhet është që gjithmonë pranë vetes të mbani llastikun e zakonshëm dhe kur duhet vetëm vini përreth gishtit të madh – pas dhjetë minutash do të shihni dallimin, transmeton Telegrafi.

Sa herë jeni zgjuar të pangopur me gjumë dhe të lodhur? Shtrirja e vështirësuar në krevat, zgjimi i shpeshtë gjatë natës, lodhja në mëngjes dhe humbja e vullnetit, janë vetëm disa nga simptomat e pagjumësisë apo të insomisë, e cila mund të ndikojë negativisht në cilësi të jetës.

Shkaktarët e insomnisë janë stresi, depresioni, marrja e ilaçeve të caktuara, kafja, nikotina dhe alkooli, që i godet si të moshuarit ashtu edhe të rinjtë.

Kjo gjë më nuk do të jetë problem juaji. E gjitha që ju nevojitet është llastiku i zakonshëm i kuzhinës.

Mbajeni afër krevatit dhe kur nuk do të mund të flini, vëreni në rrënjë të gishtit të madh, ku bashkohet me shuplakën, sepse aty gjendet pika që është përgjegjëse për gjumë të mirë. Mos e shtrëngoni shumë.

Pas dhjetë minutave do të ndjeni një përgjumje të lehtë dhe hiqeni llastikun nga gishti.

Kjo metodë e quajtur Mikroakupunktura Su Jok është e lidhur me shuplakat dhe shputat (shuplaka në gjuhën koreane quhet – su, ndërkaq shputat – jok). Është goxha e lehtë dhe e sigurt, andaj mund ta aplikoni në shtëpi.

Shikojeni videon se ku saktësisht ta vini llastikun.

/Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)