LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri i Italisë i mbijeton “votës së besimit”, por koalicioni në krizë

Kryeministri i Italisë i mbijeton “votës së besimit”, por koalicioni në krizë

Qeveria e Italisë nën kryeministrin Mario Draghi është afër kolapsit pasi partneri i koalicionit populist Pesë Yjet u tërhoq nga një votëbesim i madh.

Reklama

Ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane ka udhëhequr një qeveri uniteti që nga shkurti i vitit 2021.

Por udhëheqësi i Pesë Yjeve, Giuseppe Conte e akuzoi atë se nuk bëri mjaftueshëm për të trajtuar krizën e kostos së jetesës.

Por, siç shkruan BBC, përcjell Telegrafi, pavarësisht se fitoi me lehtësi votën e së enjtes në Senat, e ardhmja politike e z. Draghi tani është në dyshim.

Kjo pasi që kryeministri ka insistuar vazhdimisht se qeveria nuk do të vazhdojë pa Pesë Yjet.

Kështu, pas votimit ai u nis menjëherë për të takuar presidentin Sergio Mattarella, i cili pritej t’i kërkonte të qëndronte në detyrë.

Dhe nëse njeriu i quajtur “Super Mario” vendos të japë dorëheqjen për mungesë të mbështetjes politike, italianëve mund t’u kërkohet të shkojnë në zgjedhje qysh në këtë vjeshtë. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Evropa
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Në Serbi publikohen mesazhet e grupeve kriminale pas të cilave fshihet vrasësi i Oliver Ivanoviqit

Serbia
Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Çfarë i ndodhi digës Kakhovka në Ukrainë?

Evropa
Kalo në kategori