LAJMI I FUNDIT:

KMDLNj kundërshton fuqishëm marrëveshjen me Danimarkën për burgjet, rendit 15 arsye

KMDLNj kundërshton fuqishëm marrëveshjen me Danimarkën për burgjet, rendit 15 arsye

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj), përmes një reagimi publik të mërkurën ka kundërshtuar marrëveshjen për burgjet me qira në mes të Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Danimarkës.

Kjo marrëveshje nuk u hodh fare në votim në seancën e fundit të Kuvendit të Kosovës, pas polemikave të shumta mes ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu dhe deputetëve, kryesisht nga Lidhja Demokratike të Kosovës.


Përkundër insistimit të ministres Haxhiu që kjo marrëveshje të kalojë, deputetët e opozitës deklaruan se nuk do ta votojnë pasi sipas tyre, është e kundërligjshme.

Opozita nuk e mbështeti, marrëveshja me Danimarkën për burgjet shtyhet për seancën e radhës
Lexo po ashtu Opozita nuk e mbështeti, marrëveshja me Danimarkën për burgjet shtyhet për seancën e radhës

Se kjo marrëveshje nuk duhet të votohet vlerëson edhe KMDLNj-ja, e cila për qëndrim ka renditur 15 arsye.

Sipas KMDLNj, deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk kanë qenë drejt të informuar për përmbajtjen e kësaj marrëveshjeje.

“Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk janë informuar as për veprat që janë dënuar këta të burgosur e as për shtetin nga e kanë prejardhjen. Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk janë informuar se asnjë i burgosur nuk është danez apo shtetas danez”, thuhet në komunikatën për media.

Këshilli tutje ka deklaruar se “deputetët nuk janë informuar se këta të burgosur do të transferohen dhunshëm dhe kundër vullnetit të tyre në Kosovë”.

“Deputetët e Kuvendit të Kosovës duhet ta kenë të qartë se këta të burgosur janë kryesisht nga shtetet afrikane, aziatike dhe arabe dhe të besimit islam. Deputetët e Kuvendit të Kosovës duhet ta kenë të qartë se këta nuk transferohen në Kosovë shkaku se Kosova i trajton mirë (edhe i trajton mirë sipas standardeve kosovare të dënuarit kosovarë) për faktin se përgjegjësinë për trajtimin e tyre e ka shteti danez por se ata dërgohen në Kosovë sepse Kosovën e konsiderojnë si një shtet islamik i afërt me përcaktimin fetar të burgosurve që do të kontrabandohen nga Danimarka në Kosovë”.

Votimi i marrëveshjeve ndërkombëtare, ajo me Danimarkën vlerësohet si problematike në përmbajtje
Lexo po ashtu Votimi i marrëveshjeve ndërkombëtare, ajo me Danimarkën vlerësohet si problematike në përmbajtje

Po ashtu, KMDLNj ka thënë se deputetët nuk janë informuar as se si do të organizohen vizitat familjare të cilat janë më të shpeshta se në Kosovë.

“Paramendojeni situatën kur 300 të burgosur në të njëjtën kohë vizitohen nga 1200 familjarë! Do të krijohej një situatë sikur të ishin në Afganistan, Sudan, Siri apo Pakistan. Kufizimi i vizitave do të ishte shkelje e të drejtave të njeriut. Deputetët e Kuvendit të Kosovës  nuk janë informuar se kjo çështje ndërlidhet drejtpërdrejtë me sigurinë dhe rrezikon sovranitetin e vendit nga rrymat radikale politike dhe fetare”.

“Deputetët e Kosovës nuk janë informuar si do t’i realizojnë të burgosurit e kontrabanduar nga Danimarka beneficionet që iu takojnë sipas ligjit si vikendet jashtë burgut, pushimet vjetore, realizimi i vizitave humanitare etj. Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk janë informuar se si do të trajtohen në aspektin shëndetësor rastet kur është e nevojshme trajtimi jashtë objektit të burghotelit në Gjilan. Kush do të garantojë për sigurinë e tyre?”.

“Deputetët nuk janë informuar se si do të komunikojnë të burgosurit me stafin korrektues (janë kosovarë), si do të informohen në gjuhën e tyre amtare apo në gjuhën që e kuptojnë dhe se kush do të përkujdeset për realizimin e të drejtave fetare që iu takojnë. Mos do të jetë BIK–u, vallë? Deputetët duhet të informohen se me këtë traktat kriminal dhe racist po legalizohet sistemi paralel korrektues dhe në Kosovë do të kemi tre sisteme korrektuese; ai i Kosovës që zbatohet aktualisht, ai i Zajednicës kur të fitohet autonomia për serbë dhe ai për të burgosurit që do të kontrabandohen nga Danimarka”.

Mes tjerash thuhet se deputetët duhet të informohen se me këtë “traktat kriminal dhe racist po përligjet ndarja e Shërbimit Korrektues të Kosovës si dhe po përligjet diskriminimi i të burgosurve që vuajnë dënimin në të njëjtin vend – në Kosovë”.

“Deputetët duhet të informohen se përfitimi material prej afërsisht 15 milionë euro brenda viti është i papërfillshëm krahasuar me dëmet afatgjate që i shkaktojnë Kosovës dhe Shërbimit Korrektues të Kosovës. Deputetët duhet të informohen se me këtë përligjje të diskriminimit do të krijohen kushte reale dhe të arsyeshme për rebelim të burgosurve kosovarë që janë nën përkujdesje të Shërbimit korrektues të Kosovës”.

“KMDLNj që nga dita e parë e ka kundërshtuar këtë marrëveshje dhe në këtë drejtim ka bashkëpunuar me organizatat dhe individë nga Danimarka që e kundërshtojnë këtë marrëveshje në shtetin e tyre. Danimarka këta të burgosur i kontrabandon në Kosovë në kundërshtim të plotë me të drejtat e njeriut dhe miratimi eventual nga Kosova i kësaj marrëveshje e vë Kosovën në bankën e të akuzuarve për shkelje të drejtave të njeriut. Para se të hedhet në votim është dashur të kërkohet mendimi i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës nëse është në përputhje me të drejtat e njeriut. Sponsorisuesi i këtij traktati është i udhëhequr nga interesi politik dhe as që i intereson për dëmet që ia bën Kosovës. Tërë kohën e ka mashtruar edhe opinionin si dhe deputetët prandaj ka heshtje dhe mosreagim të opinionit”.

“Prandaj, deputetë të Kuvendit të Kosovës, mos e votoni këtë traktat të dëmshëm, racist dhe në kundërshtim me të drejtat e njeriut. Refuzoni të votoni traktat kundër interesave të Kosovës  sepse, po të ishte diçka e mirë, as që do t’i vinte rendi Kosovës për këtë. Kosovën duan ta shndërrojnë në deponi për mbetje njerëzore të njerëzve të paaftë dhe mos u bëni pjesë e këtij krimi”, përfundon reagimi.

Në trend Lajme

Më shumë
Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Ndryshimet në skemën sociale, familjet në nevojë që kanë fëmijë mbi pesë vjeç mund të aplikojnë sërish për ndihmë financiare

Lajme
Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Vërshohet Podujeva pas reshjeve të shiut, Bulliqi akuzohet për keqqeverisje

Lajme
Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Berisha “non grata” në Britani - brenda katër javësh gjykata shpall vendimin

Lajme
“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

“LDK refuzon farsën e darkave” - Abdixhiku thotë se PDK u instrumentalizua nga pushteti, kërkon dorëheqjen e Qeverisë Kurti

Lajme
KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

KFOR-i mohoi se ishte përfshirë në largimin e terrositëve nga Banjska - Grupi Ndërkombëtar i Krizave ndryshon raportin

Lajme
Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Mashtrimet e mundshme ndaj pensionistëve, Policia dhe Prokuroria nisin hetimet

Lajme
Kalo në kategori