LAJMI I FUNDIT:

Ketrat lanë pa rrymë një qytet të Montana-s

Ketrat lanë pa rrymë një qytet të Montana-s
Reklama

Zyrtarët e shërbimeve në një qytet të Montana-s thanë se ketrat shkaktuan tre ndërprerje të veçanta të energjisë gjatë dy ditëve.

Northwestern Energy tha se rreth 14,500 konsumatorë mbetën pa energji elektrike për 45 minuta të shtunën kur një ketër dëmtoi pajisjet në një nënstacion, transmeton Telegrafi.


Ndërprerje të tjera u raportuan të dielën në mëngjes dhe të dielën në mbrëmje.

Kompania e shërbimeve tha se hetimi i saj për ndërprerjet e së dielës zbuloi se ato ndërprerje ishin shkaktuar gjithashtu nga ketrat që prekën pajisjet. /Telegrafi/