LAJMI I FUNDIT:

A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?

A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?

Ëmbëlsirë e preferuar për të gjithë në mënyrë krejtësisht ndryshe!

Reklama

Nuk keni kohë për krepa me fara lulëkuqeje? Kjo është zgjidhja për situatë të tillë.

Përbërësit:

Për brumë:

▪ 200 g miell,
▪ 300 ml ujë,
▪ 1 vezë,
▪ një lugë vaj,
▪ pak kripë,
▪ pak sheqer.

Për fill:

▪ 100 g lulëkuqe,
▪ 100 g qumësht,
▪ 2 lugë sheqer,
▪ 1 ajkë,
▪ 4 lugë sheqer pluhur,
▪ 50 g qumësht.

Përgatitja:

Bëni brumin për palëpeta nga përbërësit e përmendur, pastaj piqni.

Në një enë përzieni lulëkuqen, 100 g qumësht dhe 1 lugë sheqer, ndërkaq në të dytën ajkën, sheqerin pluhur dhe qumështi.

Në tretje me lulëkuqe përzieni 3 lugë krem ajke dhe me atë fill bëni 8 palëpeta.

Mbështillni dhe rendisni në enë rezistuese ndaj zjarrit. Mbetjet nga të dy fillat përzieni dhe lyeni palëpetat.

Piqni në 200 gradë rreth 10 minuta.

Koha e përgatitjes: 60 minuta.

Ju bëftë mirë – transmeton Telegrafi.