LAJMI I FUNDIT:

Kaevski: Vitin e ardhshëm rritja e pagave dhe pensioneve

Kaevski: Vitin e ardhshëm rritja e pagave dhe pensioneve

Në pres konferencën për media, deputeti i LSDM-së, Darko Kaevski tha se vitin e ardhshëm 2023 do të ketë rritje e pagave dhe pensioneve si dhe rritje e përshpejtuar ekonomike.

Reklama

”Rezultatet tashmë janë të dukshme, në kushte të vështira arritëm të sigurojmë ushqim të mjaftueshëm, rrymë, energji, të mbështesim qytetarët, kompanitë dhe të shpëtojmë ekonominë maqedonase.

Sigurisht që ka ende shumë punë, por në bazë të parametrave dhe rezultateve ekonomike mund të themi se viti 2023 do të jetë viti i kthesës ekonomike dhe shpresës së re.

Një nga instrumentet për arritjen e këtij qëllimi është Buxheti për vitin 2023, i cili ndërthur masat kundër krizës me politikat zhvillimore.

Buxheti për vitin 2023 parasheh mjete shtesë për pagesën e pagave dhe pensioneve, pra vitin e ardhshëm do të kemi sërish rritje të pagës minimale dhe pensioneve sipas metodologjisë së re.

800 milionë euro janë planifikuar për projekte kapitale, këto janë mjete investime direkte në zhvillimin ekonomik lokal dhe atë vendor ekonomisë.

Se viti 2023 do të jetë shumë më i mirë se ky, e vërtetojnë edhe projeksionet e BERZH-it, të cilat parashikojnë rritjen e ekonomisë maqedonase nga 2.3 për qind.

Këtë do ta arrijmë, ndër të tjera, me rritjen e numrit të investimeve të huaja direkte, me transformimin e sektorit të energjisë, diçka që tashmë po ndodh intensivisht në të gjithë vendin tonë.

LSDM dhe presidenti Kovaçevski kanë një plan që siguron rritje ekonomike, standard më të mirë të jetesës dhe të ardhme të sigurt dhe stabile” – thuhet në konferencën për media e Darko Kaevskit, LSDM-së. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Numër simbolik i protestuesve në veri, punonjësit komunalë nënshkruhen në listat e evidencës

Numër simbolik i protestuesve në veri, punonjësit komunalë nënshkruhen në listat e evidencës

Lajme
Osmani takon kryeministrin britanik, deputetja Kearns: Si miq të Kosovës duhet të vazhdojmë rolin tonë paqeruajtës në të gjitha forumet

Osmani takon kryeministrin britanik, deputetja Kearns: Si miq të Kosovës duhet të vazhdojmë rolin tonë paqeruajtës në të gjitha forumet

Lajme
Zgjedhje të reja në veri? Cakolli: Presioni do të bie mbi palën serbe, duke e bërë të pamundur çfarëdo bojkoti nga Lista serbe

Zgjedhje të reja në veri? Cakolli: Presioni do të bie mbi palën serbe, duke e bërë të pamundur çfarëdo bojkoti nga Lista serbe

Lajme
Gjykata Speciale, Kimberly West nga Amerika përzgjidhet Prokurore e Specializuar

Gjykata Speciale, Kimberly West nga Amerika përzgjidhet Prokurore e Specializuar

Lajme
Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët

Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët

Lajme
Kalo në kategori