LAJMI I FUNDIT:

Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Libraria “Dukagjini” sot, ka qenë nikoqire e një mysafiri të veçantë.

Reklama

Punës 23 vjeçare  të librarisë ‘’Dukagjini’’ iu shtua edhe një perlë, vizita e njërit ndër shkrimtarët më të mëdhenj shqiptar dhe botëror, Ismail Kadare!

Libraria posedon të gjithë librat e autorit, duke përfshirë edhe botimin e ri të tërë veprës së tij të botuar nga “Onufri’’.

Me këtë rast Kadare ka theksuar rëndësinë e gjuhës dhe kulturës shqipe, si njëri ndër bazamentet e popullit shqiptar dhe gjithashtu ceku se Shqipëria është njëri ndër vendet më të vjetra në Evropë.

Autori i shumë veprave me vlerë të madhe letrare botërore gjithashtu tha se preokupimi, orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa! Për Kadarenë, vizitat në Kosovë dhe takimi me lexuesit kosovarë kanë qenë ngazëlluese.

Me këtë rast shkrimtari i përmasave botërore, ka dhënë një intervistë për RTV Dukagjinin.

Kadare thotë se ndjen gëzim dhe lumturi sa herë që vjen në Kosovë.

“Kosova në shpirtin e saj është fitimtare, është e gëzuar. Kjo më gëzon jashtëzakonisht dhe gëzon çdo shqiptarë… Kosova në gjenet e saj e ka kulturën, librin”.

Shkrimtari i madh thotë se shqiptarët janë ndër popujt më të vjetër të Ballkanit dhe shqipja është ndër gjuhët më të vjetra të kontinentit.

“Në shekujt XV dhe XVI ishte ndër gjuhët kryesore të Evropës. Librat në atë kohë botoheshin në shqip paralelisht me latinishten. Shqipja qysh në atë kohë ka qenë e arritshme për të gjithë shqiptarët”.

Kadare thotë se është një gjë shumë e mirë që viteve të fundit shqiptarët janë mësuar me idenë e të qenit pjesë të Evropës.

Shkrimtari thotë se dallimet mes toskëve dhe gegëve nuk do të duhej të kishte ndikim në zhvillimin e letërsisë shqipe.

Kadare po qëndron në Prishtinë si mysafir në Panairin e librit “Prishtina 2023”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

Lajme
Shkodranja e martuar me një serb që jeton në Zveçan: Le të pajtohen Kurti e Vuçiqi

Shkodranja e martuar me një serb që jeton në Zveçan: Le të pajtohen Kurti e Vuçiqi

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kurti: Serbia s'është e interesuar për anëtarësim në BE, po punon në plane ushtarake për aneksim

Kurti: Serbia s'është e interesuar për anëtarësim në BE, po punon në plane ushtarake për aneksim

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Kushtet e mjerueshme në shkollën “Lidhja e Prizrenit” në Deçan – punimet për ndërtimin e shkollës së re mbetën në gjysmë, MASHTI thotë se ka iniciuar ndërprerjen e kontratës me operatorin ekonomik

Kushtet e mjerueshme në shkollën “Lidhja e Prizrenit” në Deçan – punimet për ndërtimin e shkollës së re mbetën në gjysmë, MASHTI thotë se ka iniciuar ndërprerjen e kontratës me operatorin ekonomik

Jehona Hulaj
Kalo në kategori