LAJMI I FUNDIT:

Jugohromi do t’i vendos filtrat në muajin tetor?

Jugohromi do t’i vendos filtrat në muajin tetor?
Reklama

Jugohromi pret gati një muaj e gjysëm lejen për vendosjen e sistemi të filtrave, transmeton Telegrafi.

Pas 2 muaj ndërprerje, Jugohromit filloi me punë sërisht, por përsëri pa filtra, gjë që kjo ishte arsyeja më madhe e mbylljes së saj.


Siç duket ky avaz i ajri të ndotur në Tetovë dhe rrethinë do të vazhdoj deri në muajin tetor të vitit ku priten eedhe të sistematizohen filtrat.

Nga ministria e ”Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor” thuhet që ende nuk kanë të dhëna konkrete dhe vërtetë ndërprerja e funksionimit të fabrikës ka ulur ndotjen e ajrit ku priten rezultatet nga laboratoria e analizës kimike.

”Do të informohemi saktësisht nga raporetet që do të vijnë nga laboratoria e analizës kimike ku do të kemi mundësi që t’a dijmë sesa është përqindja e ndotjes së ajrit në qytetin e Tetovës dhe rrethinës së saj, gjatë ndërprerjses së punës së Jugohormit. Më pastaj nga rezultatet do të mund t’i dijmë burimet e ndotjes, në mënyrë të veçantë sa përqind e ndotjes është ndotës Jugohromi, sa trafiku apo komunikacioni dhe sa ngrohja klimatike”, thuhet nga ministria.

Ndërsa nga Jugohormi thonë ”Deri në muajin tetor të këtij viti definitivisht do të vendosen filtrat në reprartin e dytë, ku edhe është fura kryesore e fabrikës, gjthashtu do të bëhen analizat dhe do të sistematizohet edhe reparti i tretë. Kurse në repartin e parë janë furrat me kapacitet më të ulët dhe ka mundësi që mos të futen në funksion derisa nuk kanë mbaruar investimet”, thuhet nga Jugohromi. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Lajme
Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Lajme
I dyshuari i tretë i arrestuar në rastin e Liridona Murselit është pjesëtar i FSK-së dhe i afërm i Naim Murselit

I dyshuari i tretë i arrestuar në rastin e Liridona Murselit është pjesëtar i FSK-së dhe i afërm i Naim Murselit

Lajme
Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Politikë
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Deklarata në gjykatë e Leutrim Cakollit - i dyshuar për grabitjen në Suharekë

Deklarata në gjykatë e Leutrim Cakollit - i dyshuar për grabitjen në Suharekë

Drejtësi
Kalo në kategori