LAJMI I FUNDIT:

Ju pëlqen të pini kafe pa sheqer dhe të konsumoni ushqime me shije të hidhur – kjo vë në pah tiparet tuaja negative

Ju pëlqen të pini kafe pa sheqer dhe të konsumoni ushqime me shije të hidhur – kjo vë në pah tiparet tuaja negative
(Foto: Pexels)

Një studim ka treguar se njerëzit që pinë kafe të zezë të hidhur pa asnjë aditiv kanë më shumë gjasa të shfaqin tipare të personalitetit antisocial.

Reklama

Hulumtimi u krye në Universitetin e Insbrukut dhe përfshinte 500 femra dhe meshkuj. Shkencëtarët besojnë se njerëzit që pinë kafe pa sheqer dhe pëlqejnë shijet e hidhura kanë karakteristika që shumëkujt nuk i pëlqejnë.

12 karakteristikat e personave që kanë personalitetin më të rrallë në botë
Lexo po ashtu 12 karakteristikat e personave që kanë personalitetin më të rrallë në botë

Ekspertët zbuluan se njerëzit që preferojnë pije me shije të hidhur, si kafeja e zezë pa sheqer ose toniku, kanë më shumë gjasa të zhvillojnë shenja të makiavelizmit, sadizmit dhe narcizmit, që do të thotë se ata janë më të prirë ndaj tradhtisë, manipulimit, kotësisë, egoizmit ose kënaqen me vuajtjet dhe dhimbjet e të tjerëve.

(Foto: Pexels)

Pjesëmarrësit në studim duhej të plotësonin katër pyetësorë të veçantë. Rezultatet e publikuara treguan se “njerëzit që preferojnë ushqime dhe pije të hidhura ishin më të prirë ndaj makiavelizmit, psikopatisë, narcizmit dhe sadizmit”, ndërsa njerëzit bashkëpunues, empatikë dhe të sjellshëm nuk ishin të prirë ndaj ushqimeve dhe pijeve të hidhura.

Zgjidhni një shkallë dhe zbuloni se çfarë ju pret në të ardhmen: Testi zbulon se si nënndërgjegjja juaj do të ndikojë në të
Lexo po ashtu Zgjidhni një shkallë dhe zbuloni se çfarë ju pret në të ardhmen: Testi zbulon se si nënndërgjegjja juaj do të ndikojë në të

Studime të shumta që janë kryer më parë kanë treguar se ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis asaj që hamë dhe asaj se si na shohin të tjerët.

(Foto: Pexels)

Rezultatet e një studimi të mëparshëm treguan se njerëzit që pëlqejnë ushqimet e ëmbla kanë një shans më të lartë që të tjerët t’i shohin si të këndshëm dhe simpatikë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Studimet tregojnë ditën kur ndodhin më shpesh sulmet fatale në zemër

Shëndetësi Lajme
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Kalo në kategori