LAJMI I FUNDIT:

Ish-këshilltari i Putinit pranon se ‘ka krizë’ në qeverinë ruse

Ish-këshilltari i Putinit pranon se ‘ka krizë’ në qeverinë ruse

Si po reagon klasa politike e Rusisë ndaj rebelimit të djeshëm nga grupi mercenar Wagner?

Reagimet janë të pakta, dhe nga ato mediat kanë sjellë pikëpamjet e Sergei Markov, shkencëtarit politik rus dhe ish-këshilltarit të presidentit Vladimir Putin.

Ai i tha një programi të BBC Radio 4 se ngjarjet ishin “një tregues i njëfarë krize në qeverinë ruse”, e cila nuk ka plotësisht kontrollin e pjesëve të ushtrisë ruse.

Ekspertët tregojnë se pse një Prigozhin i fuqishëm në Bjellorusi mund të mos jetë i mirë për Ukrainën
Lexo po ashtu Ekspertët tregojnë se pse një Prigozhin i fuqishëm në Bjellorusi mund të mos jetë i mirë për Ukrainën

“Pra, Vladimir Putin do të duhet të ndryshojë politikën e tij dhe, nën kërkesën e shoqërisë ruse dhe një pjesë të ushtrisë ruse, të zhvillojë një politikë [më të ashpër] për luftën fituese në Ukrainë”, citohet të ketë thënë ai, përcjell Telegrafi.

Ai vlerëson se rebelimi i Wagner krijoi një “situatë të tmerrshme” për Putinin dhe për Rusinë në tërësi dhe mund të kishte shkaktuar një “luftë të madhe civile”.

Në këtë kontekst, ai mendon se Putini kishte bërë “gabime”.

Sipas tij, tani e tutje, Putinit mund t’i duhet të mbështetet vetëm në “forcën ushtarake”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Marina gjermane për pak sa nuk rrëzoi një dron amerikan mbi Detin e Kuq – luftanija lansoi dy raketa në drejtim të fluturakes

Marina gjermane për pak sa nuk rrëzoi një dron amerikan mbi Detin e Kuq – luftanija lansoi dy raketa në drejtim të fluturakes

Azia
Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Publikohen dokumente sekrete ruse të viteve 2008/2014 - Putin kishte menduar të përdorte armët bërthamore kundër pushtimit të mundshëm kinez

Evropa
Teksasi po lufton me zjarrin e dytë më të madh në historinë e këtij shteti amerikan, digjen 850 mijë hektarë

Teksasi po lufton me zjarrin e dytë më të madh në historinë e këtij shteti amerikan, digjen 850 mijë hektarë

Amerika
Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar aeroplanin e tretë luftarak rus këtë javë

Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar aeroplanin e tretë luftarak rus këtë javë

Evropa
Shqetësim i madh në mesin e zyrtarëve të Bidenit, se Izraeli mund të nisë një sulm tokësor në Liban

Shqetësim i madh në mesin e zyrtarëve të Bidenit, se Izraeli mund të nisë një sulm tokësor në Liban

Azia
Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Duhet të mësohemi të jetojmë në një botë me konflikte

Evropa
Kalo në kategori