Honda zbuloi Roadsterin e saj të vogël S660 në muajin mars të vitit 2015 (më shumë se 30,000 njësi janë shitur deri më tani), dhe së fundmi njoftoi përfundimin e afërt të prodhimit të tij.

Mirëpo, kjo shkaktoi interesim shtesë nga blerësit, kështu që tani prodhuesi japonez ka njoftuar se do të prodhojë një seri shtesë të këtij modeli, shkruan autoblog.

Konkretisht, klientëve do t’u ofrohen edhe 650 kopje shtesë, nga të cilat 600 përmes tregtarëve të Honda-s, dhe 50 të tjerët do të marrin pronarët e tyre të rinj përmes një shorti online (rezultatet do të shpallen më 15 dhjetor).

Reklama

Honda e përshkroi këtë model edhe më herët si një “mini-veturë sportive me top të hapur”, me një makinë dyvendëshe 3395 mm të gjatë, 1475 mm të gjerë dhe 1180 mm të lartë, ndërsa me rrota të pasme.

Reklama

Drejtimi sigurohet nga një njësi turbo me tre cilindra prej 660 metrash kub, e cila zhvillon 47 kW/64 hp dhe 104 Nm, dhe vjen në kombinim me një transmision manual me gjashtë shpejtësi ose një transmision opsional CVT.

Ne ofrojmë gjithashtu paketën Modulo X, e cila përmban parakolpët më agresivë, spoilerin e pasmë, pasqyrat e zeza, rrotat e ndryshme të aliazhit, ngjyrën Carnival Yellow II, si dhe pezullimin sportiv dhe të brendshme me lëkurë dhe Alcantara. Honda S660 fillon në Japoni me një çmim prej 2,031,700 jen (rreth 15,400 euro). /Telegrafi/

Reklama