LAJMI I FUNDIT:

Gjykata e Apelit lë në burg Belerin, reagojnë avokatët grekë: S’ka vendim që e ndalon të bëjë betimin

Gjykata e Apelit lë në burg Belerin, reagojnë avokatët grekë: S’ka vendim që e ndalon të bëjë betimin

Asambleja e Dhomave të Avokatisë Greke ka reaguar, këtë të hënë, pasi Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në qeli Fredi Belerin, i akuzuar për shitblerje votash. Në këtë mënyrë, vendimi i sotëm i gjykatës rrëzon për herë të gjashtë kërkesën e Fredi Belerit për ndryshimin e masës së sigurisë.

Reklama

Në reagimin e Asamblesë së Dhomave të Avokatisë Greke theksohet se, sipas tyre, ky vendim është në shkelje të tri neneve në Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut, e po ashtu në shkelje të parimit të proporcionalitetit. “Edi Rama të lejojë Belerin të bëjë betimin si kryetar i zgjedhur. Në fakt, nuk ka asnjë vendim gjykate që e ndalon Belerin të bëjë betimin”, thuhet më tej në këtë reagim.

Ndërkohë, seanca e sotme e apelit u ndoq nga ambasadorja greke Kostandina Kamitsi dhe kreu i PBDNJ, Vangjel Dule. Një ditë më parë, ishte dhe vetë kryeministri grek, Mitsotakis, ai që kërkoi lirimin e Belerit, duke thënë se kjo çështje po hedh hije në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Më 14 shtator, Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, vendosi të kalojë për gjykim çështjen e Belerit, i arrestuar me akuzën e Korrupsionit aktiv në zgjedhje. Beleri u arrestua dy ditë përpara zgjedhjeve vendore të 14 majit. Sipas prokurorisë, ai ka ofruar para në këmbim të votave në favor të tij.

Në trend Lajme

Më shumë
Mirëpriten përplasjet e Ramës me Rusinë për Ukrainën dhe Kosovën

Mirëpriten përplasjet e Ramës me Rusinë për Ukrainën dhe Kosovën

Lajme
Vuçiqi ankohet në OKB: Perëndimi shkeli ligjin ndërkombëtar duke njohur Kosovën

Vuçiqi ankohet në OKB: Perëndimi shkeli ligjin ndërkombëtar duke njohur Kosovën

Lajme
Begaj në Asamblenë e OKB-së: Njiheni pavarësinë e Kosovës!

Begaj në Asamblenë e OKB-së: Njiheni pavarësinë e Kosovës!

Lajme
Mushkolaj, Rrahmanit: Gratë vendosin a duan të kenë fëmijë pa burrë

Mushkolaj, Rrahmanit: Gratë vendosin a duan të kenë fëmijë pa burrë

Sociale
Gërvalla dënon fjalimin e Vuçiqit në OKB, kërkon reagim nga SHBA dhe BE: U shkelën zotimet e marra në Bruksel

Gërvalla dënon fjalimin e Vuçiqit në OKB, kërkon reagim nga SHBA dhe BE: U shkelën zotimet e marra në Bruksel

Lajme
Me çka mund të përballet Kosova nëse Kurti nuk lëshon pe para kërkesave të Perëndimit?

Me çka mund të përballet Kosova nëse Kurti nuk lëshon pe para kërkesave të Perëndimit?

Lajme
Kalo në kategori