LAJMI I FUNDIT:

Franca dërgon ushtrinë në Kaledoninë e Re, të paktën katër të vdekur

Franca dërgon ushtrinë në Kaledoninë e Re, të paktën katër të vdekur

Franca ka dërguar trupa dhe ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Kaledoninë e Re.

Për shkak të ligjit, i cili zgjeron të drejtat e votës së francezëve në territoret e huaja të Francës, protesta në shkallë të gjerë kanë filluar në ishull.

Kundërshtarët e nismës i vunë flakën veturave, bizneseve dhe grabitën dyqane.


Katër persona kanë vdekur deri më tani (njëri prej tyre polic), mbi 200 janë ndaluar.

Gjersa me kërkesë të autoriteteve lokale, Franca ka dërguar 500 policë në ishull.

Shkollat janë mbyllur në Kaledoninë e Re dhe është vendosur një shtetrrethimi në kryeqytetin, Noumea.

Autoritetet lokale kanë ndaluar gjithashtu TikTok, për të cilin qeveria thotë se mund të ndihmojë në organizimin e protestuesve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Sondazhi i fundit - Harris e kalon Trumpin

Amerika
Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Të dielën, bota arriti temperaturën më të lartë të regjistruar ndonjëherë

Botë
Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Rrëfimi për fshatin e vogël indian – rreth 14,000 km nga Uashingtoni - që ‘e sheh Kamala Harris si të vetin’

Botë
Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Raportohet për të paktën pesë të vdekur – detaje dhe pamje nga aksidenti i një aeroplani në një aeroport të Nepalit

Azia
Elon Musk mohon raportimet se

Elon Musk mohon raportimet se "do të dhurojë 45 milionë dollarë në muaj për Trumpin"

Amerika
Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Harris dhe Trump me sulme verbale ndaj njëri-tjetrit

Amerika
Kalo në kategori