LAJMI I FUNDIT:

Fondi Monetar Ndërkombëtar synon rritjen e rezervave financiare të emergjencës

Fondi Monetar Ndërkombëtar synon rritjen e rezervave financiare të emergjencës

Rritja e rezervave të emergjencës tek Fondi Monetar Ndërkombëtar me 650 miliardë dollarë mund të rrisë besimin dhe rimëkëmbjen e ekonomisë botërore nga pandemia COVID-19.

Reklama

Shefja e FMN-së, Kristalina Georgieva lajmëroi planet për t’i prezantuar bordit një propozim formal për një shtesë prej 650 miliardë dollarë deri në muajin qershor, duke rritur likuiditetin e anëtarëve, pa shtuar barrën e borxhit.

Emetimi i fundit i Fondit prej 250 miliardë dollarë në vitin 2009 gjatë krizës botërore financiare, ndihmoi në nxitjen e rimëkëmbjes.

Sipas Georgieva, kjo do të ofrojë gjithashtu burime për vendet anëtare që të luftojnë pandeminë, mbështesin programin e vaksinave dhe masat e emergjencës.

Drejtoresha e FMN-së pritet që javën e ardhshme të prezantojë raportin e ri mbi “Perspektivën Ekonomike Botërore”, ku do të ketë projeksionet e fundit mbi ekonominë.

Nëse miratohen, rezervat shtesë, që mund të kthehen në valutë nga vendet anëtare apo të ndahen me shtetet në nevojë, do të disponohen më vonë gjatë vitit. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Eurokoha
Peci: Qeveritë qyqare të së kaluarës kanë abuzuar me fermerët, duke ua vendosur lakun në fyt

Peci: Qeveritë qyqare të së kaluarës kanë abuzuar me fermerët, duke ua vendosur lakun në fyt

Ekonomi
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ipko
Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Investimi në vendbanim është me rëndësi – blerja e banesës së re tek Kompleksi Linda në Fushë Kosovë është i duhuri

Al Trade Center
Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Prodhime Vendore
Kalo në kategori