LAJMI I FUNDIT:

Fërkimi i thatë me furçë forcon imunitetin, e bën lëkurën më të shndritshme dhe pa celulit

Fërkimi i thatë me furçë forcon imunitetin, e bën lëkurën më të shndritshme dhe pa celulit

Për një efekt të mirë, është e rëndësishme të bëni fërkimin e thatë me furçë në mënyrë korrekte, gjithmonë në përputhje me lëvizjen e lëngut limfatik në trup, pra nga këmbët lart, dhe i gjithë trupi do t’ju falënderojë

Fërkimi i thatë ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura, hapjen e poreve dhe reduktimin e celulitit, kështu që lëkura do të jetë më e ndritshme dhe më e tonifikuar.

Gjithashtu nxit detoksifikimin e trupit duke stimuluar sistemin limfatik dhe forcon sistemin imunitar, transmeton Telegrafi.


Mjafton të merrni një furçë, e cila nuk duhet të jetë shumë e vrazhdë dhe sigurohuni që të fërkoni trupin siç duhet, në drejtim të rrjedhjes së limfës nëpër trup, pra nga këmbët drejt zemrës. Bëni veprime të gjata nga poshtë lart. Aty ku lëkura është e butë, shtypeni butësisht dhe në pjesët më të forta mund ta rrisni presionin.

Nëse shpesh qëndroni në këtë pozë – shtoni rrezikun nga celuliti
Lexo po ashtu Nëse shpesh qëndroni në këtë pozë – shtoni rrezikun nga celuliti

Lëvizjet në këmbë duhet të jenë të gjata dhe gjithmonë lart, ndërsa disa pjesë të trupit duhet të lahen me lëvizje rrethore.

Skalitni trupin tuaj në shtëpinë tuaj: Ushtrime kundër celulitit dhe depozitave të yndyrës në ijë
Lexo po ashtu Skalitni trupin tuaj në shtëpinë tuaj: Ushtrime kundër celulitit dhe depozitave të yndyrës në ijë

Fërkoni barkun, pjesën e poshtme të shpinës, vithet dhe ijët në drejtim të akrepave të orës. Bëni goditje të shkurtra nga duart deri te shpatullat dhe lëvizje të vogla rrethore në kyçet e dorës dhe bërrylat. Lyejeni qafën dhe shpatullat me lëvizje të shkurtra. Pastrojeni gjoksin me lëvizje rrethore dhe nëse e lyeni fytyrën, bëjeni me shumë butësi, duke e masazhuar me lëvizje rrethore.

Larja e thatë bëhet më së miri para dushit, në mëngjes, me faktin se trupi duhet larë gjithsej 5 deri në 7 minuta, jo më gjatë, për të mos irrituar lëkurën. Sigurohuni që të aplikoni losion hidratues ose qumësht në trupin tuaj më pas. /Telegrafi/