LAJMI I FUNDIT:

Është 27 vjeçe dhe ka gjoksin më të madh natyral në botë

Është 27 vjeçe dhe ka gjoksin më të madh natyral në botë

Për 8 muaj filloi të vishte sutjena 4 numra më të mëdhenj për një arsye të vetme

Pamelia është një vajzë e re e cila mbase ka gjoksin më të madh në botë, që filloi t’i rritet vetëm pak vite më parë! Tani po përballet me probleme të mëdha shëndetësore.

Pamelia është një zeshkane atraktive e cila ka mbushur 27 vjet dhe jeton në Australi, ka dashur gjithmonë gjoks të madh dhe për një kohë të gjatë ka menduar të vendosë implante silikoni. Mirëpo, nuk mund të besonte kur gjoksi filloi t’i rritej para rreth një viti.

Edhe pse në fillim situata e sapokrijuar ishte interesante, kënaqej me gjoksin e saj të bujshëm, rritja e pandërprerë e gjoksit shpejt filloi ta frikësojë, transmeton Telegrafi.

Reklama

Për tetë muaj filloi të bartë sutjena katër numra më të mëdhenj dhe vëllimi i gjoksit u rrit në mënyrë drastike nga 99 në 130 centimetra. E gjithë kjo kontribuoi në dhimbjet e saj të forta të shpinës.

– Fillimisht ishte kënaqësi të shihja se sa mund të rriteshin gjinjtë, por me të vërtetë u bë e pakëndshme për mua dhe dua të kem përsëri gjoks me madhësi normale – pranoi Pamelia.

@misspamelia😉 Big indeed

♬ sonido original – user03685749452

Çfarë ndodhi në të vërtetë?

Në mars 2022, Pamelia u diagnostikua me gigantomastia, një diagnozë shumë e rrallë tek gratë dhe ende e pa hulumtuar mirë. Hipertrofia e gjirit, siç quhen edhe të dyja sëmundjet, është një gjendje e rrallë mjekësore e indit lidhës të gjirit në të cilin gjinjtë bëhen tepër të mëdhenj. Gjendja shpesh ndahet në bazë të ashpërsisë në dy lloje, makromastia dhe gigantomastia.

Reklama

Hipertrofia e indit të gjirit mund të shkaktohet nga rritja e ndjeshmërisë histologjike ndaj disa hormoneve si hormonet seksuale femërore, prolaktina dhe faktorët e rritjes. Hipertrofia e gjirit është një zmadhim progresiv beninj, i cili mund të ndodhë në të dy gjinjtë (dypalësh) ose vetëm në njërin gji (unilateral). Është përshkruar shkencërisht për herë të parë në 1648.

Ajo ende nuk e ka treguar shkakun e çrregullimit, por ka treguar se çdo ditë përballet me situata të pakëndshme.

– Është shumë e pakëndshme, janë tmerrësisht të rënda dhe kam shumë dhimbje në trup. Nëse vesh diçka që është e ngushtë në gjoks, vërej se gratë më shikojnë. Ndihem pis sepse gjoksi im është shumë i madh, ndaj nuk dua as të dal nga shtëpia, gjë që ka ndikuar në shëndetin tim mendor. Vështirë përballem me pamjet gjykuese. E kam gjithnjë e më të vështirë të gjej një gardërobë adekuate – thotë Pamelia.

Reklama
@misspameliaSend help

♬ original sound – Pamelia

Duke qenë se nuk duronte dot më, problemin u përpoq ta zgjidhte me dieta, pasi mendonte se kur të binte në peshë do t’i zvogëlohej gjoksi. Megjithatë, ajo humbi peshë dhe gjoksi i saj vazhdoi të rritej. Kjo është arsyeja pse kjo vajzë e re tashmë është e vendosur t’i nënshtrohet një operacioni për zvogëlimin e gjoksit, edhe pse ekziston rreziku që ato të rriten sërish.

Pamelia u përpoq të humbiste peshë, por gjoksi i saj vazhdoi të rritej edhe pasi humbi disa kilogramë. Hapi i saj i ardhshëm është zvogëlimi i gjoksit, megjithëse ka mundësi që ata të rriten në madhësinë e tyre aktuale.

Nga ana tjetër, ajo është mjaft aktive në rrjetet sociale, ku një numër i madh i njerëzve e ndjekin. Dhe me postimet e tij, ai përpiqet të ndërgjegjësojë për gjigantomastinë.

Reklama

– Sigurisht që ka komente të vrazhda dhe të çuditshme, por besoj se ua hapa sytë dhe u tregova se çfarë është gjigantomastia. Uroj që njerëzit të informohen përpara se të japin mendime se si dukem. Nuk është e këndshme dhe nuk është e lehtë të kesh këtë gjendje – përfundon Pamelia. /Telegrafi/