LAJMI I FUNDIT:

Drejtori i CIA-s u takua me Zelenskyn në një udhëtim së fundmi në Ukrainë – thuhet se u diskutua “plani për t’i dhënë fund luftës”

Drejtori i CIA-s u takua me Zelenskyn në një udhëtim së fundmi në Ukrainë – thuhet se u diskutua “plani për t’i dhënë fund luftës”

Drejtori i CIA-s, William Burns, së fundmi udhëtoi në Ukrainë dhe u takua me presidentin Volodymyr Zelensky dhe zyrtarë të inteligjencës ukrainase, sipas një zyrtari amerikan.

Zyrtari i tha CNN se “Drejtori Burns kohët e fundit ka udhëtuar në Ukrainë, siç ka bërë rregullisht që nga fillimi i agresionit të fundit të Rusisë më shumë se një vit më parë”.

“Ashtu si me udhëtimet e tjera, drejtori u takua me homologët e tij të inteligjencës ukrainase dhe presidentin Zelensky, duke riafirmuar përkushtimin e SHBA-së për të shkëmbyer informacione për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër agresionit rus”.


Zyrtari vuri në dukje se drejtori Burns udhëtoi për në Kiev përpara rebelimit të Yevgeny Prigozhin, i cili nuk ishte një temë diskutimi.

Washington Post raportoi fillimisht për udhëtimin më të fundit të Burns në Ukrainë.

The Post raportoi se Burns u takua më herët në qershor me zyrtarë ukrainas të cilët zbuluan një strategji për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia dhe për të hapur negociatat e armëpushimit me Moskën deri në fund të vitit, sipas zyrtarëve të njohur me vizitën. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Botë
Kalo në kategori