LAJMI I FUNDIT:

Doktori thotë se ai zhvilloi vaksinën e coronavirusit vite më parë, por “kurrë nuk mund të siguronte fonde”

Doktori thotë se ai zhvilloi vaksinën e coronavirusit vite më parë, por “kurrë nuk mund të siguronte fonde”

Një ekip shkencëtarësh krijuan një vaksinë që mund të ketë qenë në gjendje të parandalojë shpërthimin vdekjeprurës të coronavirusit, por ata kurrë nuk ishin në gjendje të merrnin fonde për të filluar provat klinike, i thanë ekspertët Kongresit Amerikan të enjten, shkruan Independent.

Dr Peter Hotez, bashkëdrejtor i Qendrës për Zhvillimin e Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve në Teksas, dëshmoi para Komitetit të Shkencës, Hapësirës dhe Teknologjisë, pasi zyrtarët shëndetësorë konfirmuan të paktën 160 raste të coronavirusit në të paktën 17 shtete në të gjithë vendin.


“Ne e kishim vaksinën gati”, u tha mjeku ligjvënësve për një vaksinë që ekipi i tij e zhvilloi për t’u mbrojtur kundër një tendosje të coronavirusit në vitin 2016, por “deri atëherë askush nuk ishte i interesuar për një vaksinë të coronavirusit”, transmeton Telegrafi.

Dr Hotez tha që vaksina që skuadra e tij e krijuar si përgjigje ndaj SARS mund t’u sigurojë pacientëve mbrojtje të tërthortë nga lloji i ri i coronavirusit që ka shkaktuar më shumë se 3,200 vdekje në të gjithë botën, ku shumica e atyre rasteve rezultojnë në Kinë, ku sëmundja besohej se kishte origjinën.

Por ai shpjegoi se ekipi i tij u përpoq të siguronte fonde nga investitorët për të transferuar vaksinën në fazën e provës klinike, por kishte kaluar një dekadë që kur SARS u përhap në Kinë, dhe agjencitë nuk ishin të përqendruara në parandalimin e një shpërthimi tjetër të coronavirusit.

Ai paralajmëroi gjithashtu kundër “pretendimeve për vaksinat që vijnë brenda disa javësh”, duke thënë se procesi i prodhimit dhe shpërndarjes së një vaksine për të luftuar coronavirusin e ri do të zgjasë shumë më tepër sesa kanë vlerësuar disa zyrtarë.

Ai vuri në dukje një studim të mëparshëm që testonte vaksina të ngjashme që rezultuan në dy vdekje, dhe tha se çdo provë për një vaksinë të mundshme “do të duhet të vazhdojë me shumë kujdes, shumë ngadalë”.

Dr Hotez u bashkua nga një panel ekspertësh të sëmundjes infektive të enjten kur paralajmëroi për “problemet unike të sigurisë potenciale” që lindin në testimin e vaksinave të coronavirusit.

“Është tragjike që ne nuk do të kemi një vaksinë të gatshme për këtë epidemi”, tha Dr Hotez në fjalën e tij të hapjes. “Duke folur praktikisht, ne do t’i luftojmë këto shpërthime me një dorë të lidhur pas shpinës”, u shpreh doktori.

“Edhe nëse kjo vaksinë mund të adaptohej, nuk ka gjasa të jetë e dobishme tani ose për shumë muaj”, shtoi ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Mediat e afërta me Vuçiqin në Serbi akuzojnë Koshtunicën për lirimin e Kurtit nga burgu në vitin 2001

Serbia
Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Dyqind aeroplanë me pajisje ushtarake aterrojnë në Tel Aviv

Azia
Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Shpërthimet dëgjohen në të gjithë Bagdadin, shkaku i raketave të lëshuara në drejtim të ambasadës amerikane

Azia
Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Blinken kritikoi Izraelin: Ata thonë se duan të mbrojnë civilët, por në terren është një histori tjetër

Azia
Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Djali i ministrit izraelit është vrarë në Gaza

Botë
Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite bllokojnë autoambulancat në Bregun Perëndimor

Azia
Kalo në kategori