LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë trupa të mbështjellë me batanije dhe të lidhur fort përfundojnë në rrugët meksikane, pas një përleshje bandash që la 16 të vdekur

Dhjetë trupa të mbështjellë me batanije dhe të lidhur fort përfundojnë në rrugët meksikane, pas një përleshje bandash që la 16 të vdekur

Një përleshje brutale mes bandave meksikane ka lënë të vdekur 16 persona pas një mosmarrëveshjeje të dhunshme.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Prokurori i shtetit Francisco Murillo tha se 10 trupat e gjetur në rrugë u zbuluan në komunën Fresnillo në shtetin qendror të Meksikës të Zacatecas të shtunën.

Siç edhe mund të shihen në pamje, ata ishin të mbështjellë me batanije dhe të “lidhur fort me shirit”.

Ndërkohë, gjashtë të tjerët u gjetën të varur brenda një magazine në komunitetin e afërt të Panfilo Natera.

Autoritetet kanë arrestuar tashmë dy persona të cilët u kapën duke transportuar një kufomë të veçantë një ditë më parë, me Murillo duke shtuar se dyshja tani janë nën hetim për 16 vrasjet e tjera.

Asnjë nga 16 trupat nuk është identifikuar deri të shtunën, por policia i përshkroi viktimat të gjithë si meshkuj.

Ndërkohë, vrasjet në rajon vazhdojnë të rriten; që nga viti i kaluar, vetëm shteti i Zacatecas regjistroi 1050 vrasje në vitin 2021, afërsisht 200 më shumë se në 2020.

Zbulimi i tmerrshëm vjen vetëm një muaj pasi autoritetet meksikane zbuluan trupat e 10 personave brenda një automjeti të braktisur në qendrën historike të kryeqytetit të shtetit në janar, vetëm pak metra larg zyrave qeveritare.

Po atë muaj, një bandë meksikane e krimit të organizuar tha se vrau kryebashkiakun e një qyteti vetëm 10 ditë pasi ai u inaugurua – dhe paralajmëroi se tani planifikon të kryejë vrasje të tjera politike.

López Palacios, i cili u betua më 1 janar si kryebashkiak i qytetit autokton të Xoxocotla, u shpall i vdekur në vendngjarje nga mjekët ndihmës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Fillimisht shtien me pushkë automatike dhe më pas aktivizuan jelekun me eksploziv – pamje nga sulmi terrorist në Ankara

Turqia
Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Publikohen pamjet e shpërthimit në Ankara, dy persona kryen sulm me bombë

Turqia
SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

SHBA shmangu për një “fije” mbylljen e qeverisë

Amerika
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Sulm me bombë para Parlamentit turk, njëri prej sulmuesve hidhet në erë – tjetri neutralizohet nga policia

Turqia
Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Njësia e operatorëve të dronëve ukrainas që nuk po i lë “askund” vend ushtrisë së Vladimir Putinit

Evropa
Kalo në kategori