Nuk ju pëlqejnë kafeja, perimet jeshile dhe peshku, urinoni shpesh…

Shkencëtarët kanë llogaritur se numri i shtatzënive binjake është rritur vazhdimisht që nga viti 1980 dhe se tani ato përbëjnë pak më shumë se 3 për qind të të gjithë fëmijëve të lindur.

Një nga hipotezat për rritjen e numrit të shtatzënive binjake është mosha e prindërve.

Shanset për një shtatzëni të shumëfishtë rriten me moshën e nënës dhe trendi në mbarë botën është i qartë: gratë tani lindin fëmijën e tyre të parë 10 – 15 vjet më vonë se sa ishte e zakonshme 30 vjet më parë.

Është e mundur të zbulohet saktësisht nëse do të keni binjakë në javën e gjashtë të shtatzënisë, kur edhe ekografia e tregon, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Por ka edhe shenja indirekte sipas të cilave mund të përcaktoni disa javë më herët se ka një probabilitet të lartë që mbani binjakë nën zemrën tuaj.

Niveli i HCG

Një shtatzëni binjake bën që trupi i nënës të prodhojë më shumë HCG, një hormon që trupi e sintetizon gjatë shtatzënisë. Megjithatë, niveli i këtij hormoni varet edhe nga faktorë të tjerë, kështu që vlerat e papritura të larta të HCG mund të konsiderohen vetëm një shenjë indirekte. Por ne ju paralajmëruam.

Të përzierat në shtatzëni

Shtatzënia binjake është një faktor rreziku për formën më të rëndë të sëmundjes së mëngjesit, hyperemesis gravidarum. Kjo pasi gjatë një shtatzënie të dyfishtë, trupi prodhon disa hormone dy herë më shumë, gjë që ndikon shumë në shëndetin e gruas.

Reklama
Reklama

Intoleranca ushqimore

Ashtu si të vjellat e rënda të mëngjesit, një neveri veçanërisht e fortë ndaj disa ushqimeve mund të tregojë një shtatzëni binjake. Zakonisht, gratë shtatzëna në fazat e hershme përjetojnë një neveri ndaj ushqimeve të mëposhtme:

– Perimet me gjethe jeshile
– Peshqit/Frutat e detit
– Kafja
– Mishi

Për të lehtësuar shqetësimin, provoni të hani ushqime të shëndetshme, me shije të butë që mund t’i toleroni, të tilla si lëngu i mishit, banane, bollgur, smoothie. Aversionet ndaj ushqimit zakonisht zhduken brenda disa javësh.

Lodhje dhe mungesë energjie

Çdo grua shtatzënë është e lodhur, por nënat me binjakë pranojnë se në fazat e hershme ndiheshin plotësisht të rraskapitura. Rritja e hormonit progesteron për të mbështetur dy fëmijë, e kombinuar me një normë më të lartë metabolike bazale (shkalla në të cilën trupi përdor energjinë), mund të shkaktojë lodhje të pabesueshme.

Reklama
Reklama

Dhimbje të forta gjoksi

Kjo është një simptomë klasike e shtatzënisë së hershme, por me një shtatzëni binjake ndjesitë mund të jenë ekstreme për shkak të rritjes së niveleve të hormoneve. Gjinjtë tuaj, mund të thuhet, po përgatiten për faktin se do të duhet të ushqejnë dy fëmijë, jo një.

Urinim i shpeshtë

Ashtu si me një shtatzëni teke, binjakët gjithashtu mund të shkaktojnë urinim më të shpeshtë për shkak të rritjes së niveleve të HCG. Por duke qenë se niveli i këtij hormoni rritet më shpejt gjatë shtatzënisë binjake, nevoja për të urinuar shpesh mund të jetë veçanërisht e dukshme.

Reklama

Barku rritet shumë shpejt

Nëse barku juaj rritet me shpejtësi dhe duket më i madh se sa pritej, mund të jetë një shenjë e shtatzënisë binjake. Por mbani në mend se për shumë gra, shtatzënia e dytë dhe çdo pasardhëse, bëhet më e dukshme me sy të lirë se shtatzënia e parë.

Reklama

Ritmi i lartë i zemrës në pushim

Metabolizmi bazal tek gratë shtatzëna rritet në mënyrë që foshnja të marrë mjaftueshëm substanca të nevojshme. Në mënyrë të ngjashme, rrahjet e zemrës në pushim mund të rriten. Frekuenca normale është rreth 70 rrahje në minutë, dhe gjatë shtatzënisë rritet në 80-100 rrahje në minutë. Në një shtatzëni binjake, rrahjet e zemrës mund të jenë edhe më të larta. Pas 100 rrahjeve të zemrës në minutë, mund të flitet për takikardi, ndaj është e nevojshme të konsultoheni me një mjek.

Reklama

Luhatje humori

Për shkak të ndryshimeve hormonale, ndryshimet e humorit janë gjithashtu të zakonshme. Dhe nëse prodhohen më shumë hormone (si tek binjakët=), atëherë humori luhatet më shpesh dhe më intensivisht.

Intuita

Disa nëna thjesht e dinë se janë shtatzënë me binjakë. Mund të shfaqet si një mendim obsesiv ose një ëndërr magjike për dy fëmijë, por me të vërtetë funksionon. Siç thuhet, besoni intuitës suaj. /Telegrafi/

Reklama