LAJMI I FUNDIT:

Der Standard: Kryeministri shqiptar jep sinjale për “Shqipërinë e Madhe”

Der Standard: Kryeministri shqiptar jep sinjale për “Shqipërinë e Madhe”

Gazeta austriake Der Standard në një shkrim të radhës kushtuar Kosovës dhe vendeve të Ballkanit perëndimor shkruan se kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandar Vuçiq, janë pro ndryshimit të kufijve.

Në shkrimin me titull “kryeministri shqiptar dërgon sinjale për Shqipërinë e Madhe”, gazeta shkruan se kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka porositur se BE duhet të refuzojë “çdo rivendosje të kufijve aktualë të Kosovës, ndarjen e Kosovës apo shkëmbimin e territorit”.


“Shkëmbimi i territorit do të sigurojë që Kosova Veriore t’ jepet në Serbisë dhe Lugina e Preshevës Kosovës. Deri në vitin 2018 një shkëmbim i tillë ishte përjashtuar gjithmonë nga BE. Por që nga viti i kaluar, përfaqësuesja e Politikës së Jashtme të BE-së , Federica Mogherini dhe komisioneri i BE-së Johannes Hahn kanë pësuar një ndryshim në këtë drejtim. Tani ata po mbështesin një shkëmbim të tillë të territorit, që është në kundërshtim me kushtetutën e Kosovës”, shkruan gazeta.

Der Standard shkruan se kryeministri Edi Rama ka larguar nga qeveria ministrin e jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushatii, për shkak të kundërshtimit të tij për shkëmbim territoresh.

“ Për këtë Rama ka dashur të emërojë në vend të tij një 26-vjeçar, kosovarin Gent Cakaj, emërimi i të cilit u parandalua nga Presidenti Ilir Meta. Zyrtarisht tani Rama ka emëruar vetveten në postin e ministrit të Jashtëm, por të gjitha kompetencat ia ka deleguar zëvendësit të tij.”, shkruan gazeta.

Eksperti i Evropës Juglindore, Florian Bieber nga Universiteti i Gracit thotë se zëvendësimi i Bushatit ishte i befasishëm dhe i çuditshëm, pasi ai respektohej nga ndërkombëtarët që e shihnin si një antipod për të balancuar natyrën e papërshtatshme shpërthyese të Ramës, transmeton KosovaPress.

“Megjithatë, disa diplomatë thonë se shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë duket një përfundim i pashmangshëm, edhe pse kundërshtohet nga shumica e partive dhe nga shoqëria civile në Kosovë”, shkruan tutje Der Standard.

Duke cituar ministrin e jashtëm serb Vuk Jeremic, gazeta shkruan se njeriu kyç i Trump po punon për ndarjen e Kosovës.

“Sipas ish-ministrit të Jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiç, kryestrategu i fushatës zgjedhore të Donald Trump, Corey Lewandoëski, është lobisti që po bën fushatë për ndarjen e Kosovës. Në adresën e Lewandoëski-t në Washington është regjistruar firma Twin Rocks Global, që ka një kontratë me partinë serbo-nacionaliste, SNSD, që ka synuar ndarjen dhe me këtë rast shkatërrimin e Bosnje-Hercegovinës”, shkruan në fund gazeta austriake.

Në trend Lajme

Më shumë
Franca bllokon shitjen e avionëve luftarakë Rafale në Serbi, Kosova një ndër arsyet

Franca bllokon shitjen e avionëve luftarakë Rafale në Serbi, Kosova një ndër arsyet

Lajme
Policia e Kosovës arrestoi Sreqko Sofronijeviqin për pjesëmarrje në protestat e vitit 2021, reagon Vuçiq

Policia e Kosovës arrestoi Sreqko Sofronijeviqin për pjesëmarrje në protestat e vitit 2021, reagon Vuçiq

Lajme
​“Jeta ime ka përfunduar aty, e bënë në prani të djalit” - rrëfimi rrëqethës i të mbijetuarës së dhunës seksuale gjatë luftës

​“Jeta ime ka përfunduar aty, e bënë në prani të djalit” - rrëfimi rrëqethës i të mbijetuarës së dhunës seksuale gjatë luftës

Drejtësi
Hoti kritika për Kurtin e Osmanin: Mirë që dënuan sulmet ndaj Izraelit, por është mungesë respekti që ende s'kemi ambasador atje

Hoti kritika për Kurtin e Osmanin: Mirë që dënuan sulmet ndaj Izraelit, por është mungesë respekti që ende s'kemi ambasador atje

Lajme
Flet pronari i fabrikës që u dogj në Podujevë: Shkaktar është rryma, vlera e dëmit rreth 3 milionë euro

Flet pronari i fabrikës që u dogj në Podujevë: Shkaktar është rryma, vlera e dëmit rreth 3 milionë euro

Kronika e Zezë
Fushata e Vuçiqit kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE - iu dërgon 14 letra liderëve evropianë që të rishqyrtohet vendimi

Fushata e Vuçiqit kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE - iu dërgon 14 letra liderëve evropianë që të rishqyrtohet vendimi

Lajme
Kalo në kategori