LAJMI I FUNDIT:

​Deputetët diskutojnë për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar, thonë se është punuar pak

​Deputetët diskutojnë për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar, thonë se është punuar pak

Në debatin parlamentar që po zhvillon Kuvendi i Kosovës për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar, deputetët kërkuan nga qeveria që të mos mohojë të drejtën e kësaj kategorie për arsimi me punësim.

Reklama

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike e Kosovës, deputeti Frashër Demaj tha Qeveria e Kosovës duhet të rrisë kapacitetet për ofrimin e shërbimeve me personat e me aftësi të kufizuar.

“I rekomandoj Qeverisë së Kosovës të rrisë kapacitetet infrastrukturore, kuadrovike, e financiare për trajtimin efikas dhe ofrimin e shërbimeve të përhershme profesionale për këtë kategori shumë të rëndësishme të shoqërisë kosovare”, tha ai.

Deputeti Uka: Institucionet që 20 vite nuk kanë bërë asgjë për personat me nevoja të veçanta
Lexo po ashtu Deputeti Uka: Institucionet që 20 vite nuk kanë bërë asgjë për personat me nevoja të veçanta

Besa Ismaili nga Partia Demorkatike e Kosovës tha se gjatë pandemisë me Covid-19, personat me aftësi të kufizuara janë afektuar në mënyrë disproporcionale.

“Personat me nevoja të veçanta përballen edhe me shumë pabarazi në qasjen e kujdesin shëndetësor gjatë pandemisë për shkak të informacionit dhe mjediseve të paarritshme institucionale përfshirë këtu edhe udhëzime e protokolle mjekësore selektive që vetëm sa shtojnë diskriminimin me të cilin ata përballen, një praktikë premtuese do të ishte edhe krijimi i një grupi këshillimor për persona me nevoja të veçanta dhe me pjesëmarrjen e vet këtyre personave, për të këshilluar Qeverinë në çështje specifike të tyre”, tha ajo.

Ndërsa deputetja nga grupi Nisma-AKR, Arbëreshë Krasniqi, tha se do të përkrahin rezolutën e propozuar nga deputeti Fetah Rudi.

“Për ne që sot jemi këtu, sigurisht që krejt çka do të mund të bënim, do të duhej të bënim por kemi bërë pak, dhe sot u ftoj juve që bashkërisht me ne të jeni kërkuar edhe ndaj neve, edhe ndaj institucioneve të Republikës së Kosovës, që të bëhet më shumë për juve si kategori”, tha ajo.

Tolaj: Ligji për personat me aftësi të kufizuara nuk zbatohet as nga institucionet private as nga ato publike
Lexo po ashtu Tolaj: Ligji për personat me aftësi të kufizuara nuk zbatohet as nga institucionet private as nga ato publike

Seanca sot po mbahet me inicim të deputetit Fetah Rudi, për të diskutuar rreth të drejtave të personave me aftësi të kufizuara në Ditën Ndërkombëtare të tyre. /KP/


Në trend Lajme

Më shumë
Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Këshilltari i Kurtit i reagon Escobarit: Një popull nuk i nënshtrohet një emisari

Politikë
Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion

Krasniqi për takimin me Escobarin: Do të jetë ditë ogurzezë për Kosovën nëse SHBA përdor zyrtarisht fjalën “sanksion"

Politikë
Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Përplasje e ashpër me fyerje ndërmjet Bahtirit dhe Matoshit

Lajme
Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Walker: Presioni që po i bëhet Kosovës është i padrejtë, serbët vazhdojnë të marrin urdhra nga Beogradi

Politikë
Surroi: Ka paralajmërim rikthimi

Surroi: Ka paralajmërim rikthimi "gjeneralësh më të mirë" amerikanë në dialog

Lajme
Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Vdes shoferi i cili u aksidentua në rrugën Skënderaj – Drenas

Kronika e Zezë
Kalo në kategori