LAJMI I FUNDIT:

Dënime të ashpra në Ugandë, burg për ata që nuk respektojnë masat anti-COVID

Dënime të ashpra në Ugandë, burg për ata që nuk respektojnë masat anti-COVID

Banorët e Ugandës që shkelin masat e kufizimit të lëvizjes si rezultat i pandemisë së COVID-19, do të dënohen deri më dy muaj burgim, shkruan BBC.

Sipas rregullave të reja që ministria e Shëndetësisë i ka bërë publike, atyre që u ndalohet puna (kompanive, bareve, klubeve të natës, kinemave dhe dyqaneve që shesin produkte joesenciale), në rast të shkeljes së masës së kufizimit i pret dënimi me burgim, transmeton Telegrafi.


Masat aktuale të kufizimit të lëvizjes gjatë ceremonive kulturore siç janë martesa në vetëm 20 persona, nënkupton se secili dasmor që nuk e respekton këtë numër mund të përfundojë në burg.

Edhe pse ky shtet është nën izolim total që nga marsi i vitit të kaluar, forcat e sigurisë në disa raste janë detyruar të përdorin dhunën në opinion ku si pasojë janë vrarë disa persona.

Në Ugandë aktualisht po ballafaqohet me valën e dytë të pandemisë, për të cilën shkencëtarët kanë parashikuar se mund të arrijë pikun në fund të korrikut apo në fillim të gushtit.

Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, në këtë vend janë regjistruar mbi 83.000 raste dhe mbi 1,900 që kanë humbur jetën nga coronavirusi. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Botë
Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Azia
Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Kalo në kategori