LAJMI I FUNDIT:

Debatohet për integritetin e institucioneve publike në Kosovë

Debatohet për integritetin e institucioneve publike në Kosovë

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) po mban punëtorinë dyditore për Integritetin e institucioneve publike në Kosovë, në të cilën po diskutohen sfidat dhe reformat e domosdoshme për përmirësimin e integritetit në sektorin publik.

Reklama

Sipas pjesëmarrësve në këtë punëtori, barrën kryesore e ka sistemi i drejtësisë, i cili duhet të jetë më efektiv në luftën kundër korrupsionit për të krijuar ambient i cili promovon vlera të integritetit.

Pjesë e këtij diskutimi janë përfaqësues të institucioneve dhe sektorit jo-qeveritarë, përfshirë kryetaren e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, përfaqësuesin e Zyrës për Qeverisje të Mirë, Habit Hajredini, përfaqësuesin nga Agjencia Kundër Korrupsionit, Milot Shala si dhe hulumtuesin nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë, Plator Avdiu.

KDI do të bëjë vlerësim më të gjerë të integritetit në sistemin e drejtësisë dhe më pas do t’i ofrojë mbështetje profesionale Këshillit Prokurorial dhe Gjyqësor në krijimin e planeve të integritetit në gjyqësi dhe prokurori. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Ish-ministri serb për Asociacionin: Shqiptarët fitojnë, serbët humbin gjithçka

Lajme
Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Zmbrapset Vuçiq: Do të tërheq forcat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Sulmi terrorist në Banjskë, si u fut në Kosovë tërë ai arsenal armësh nga Serbia?

Elfije Boletini
Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Ministri britanik, Docherty: I lumtur që trupat tona do të përforcojnë KFOR-in në Kosovë

Siguri
Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Ish-ministri serb tregon kush e ngriti politikisht Milan Radoçiqin

Lajme
Kalo në kategori