LAJMI I FUNDIT:

Cilët vitamina janë të padobishëm e cilët duhet t’i merrni si suplement

Cilët vitamina janë të padobishëm e cilët duhet t’i merrni si suplement

Ndoshta ju duket si këshillë e thjeshtë dhe e qartë: hani pemë e perime, ushtroni dhe, normalisht, merrni vitaminat e nevojshëm!

Reklama

Por, ndoshta nuk është kaq e thjeshtë, transmeton Telegrafi.

Hulumtimet me dekada të tëra kanë dështuar të gjejnë dëshmi substanciale se vitaminat dhe suplementët janë shumë të mirë.

Në fakt, studimet e fundit e thonë të kundërtën, duke zbuluar se disa prej këtyre vitaminave edhe mund të jenë të dëmshëm.

Kështu, më poshtë e keni listën me vitamina dhe suplemente të cilat duhet t’i merrni dhe cilat duhet t’i shmangni.

Multivitaminat: Shmangni – të gjitha i merrni përmes një diete të balancuar mirë
Me dekada të tëra është supozuar se multivitaminat janë krucialë për shëndet të mirë të përgjithshëm. Vitamina C e forcon sistemin e imunitetit, vitamina A jua mbron shikimin dhe vitamina B ju jep energji. Jo vetëm se këto vitamina i merrni nga ushqimet që i hani, por konsumimi i tepërt mund t’ju bëjë dëme.

Vitamina D: Merreni – jua forcon eshtrat dhe vështirë që gjendet në ushqim
Vitamina D nuk është prezente në shumicën e ushqimeve që i hamë, por është përbërës krucial për t’i mbajtur eshtrat tonë të fortë duke na ndihmuar ta absorbojmë kalciumin.  Studimet e fundit kanë treguar se personat që përdorin suplemente të vitaminës D jetojnë më gjatë sesa ata që nuk përdorin.

Antioksiduesit: Shmangni – teprimi me antioksidues ndërlidhet me rritje të rrezikut për lloje të caktuara të kancerit
Vitamina A, C dhe E janë antioksidues që gjendet në shumë pemë dhe perime, dhe njihen për aftësinë e mbrojtjes nga kanceri.

Por, studimet sugjerojnë se teprimi me antioksidues mund të jetë i dëmshëm dhe jua rritë rrezikun e kancerit në mushkëri.

Vitamina C: Shmangeni  – me shumë gjasë nuk ju ndihmon ta kaloni gripin, dhe në vend të kësaj vitamine mund të hani pemë
Studim pas studimi ka zbuluar se vitamina C bën pak ose asgjë për t’i parandaluar gripat e zakonshëm.

Plus, megadozat prej më shumë se 2,000 miligramëve mund t’jua rrisin rrezikun e gurëve në veshkë.

Vitaminën C merreni përmes ushqimit – ku dredhëzat janë të mbushura me to.

Vitamina B3: Shmangeni dhe hani salmon ose tuna
Studimet kanë bërë thirrje ta shmangni përdorimin e suplementeve të vitaminës B3, pasi që kjo vitaminë jua rritë nivelet e HDL-së apo kolesterolit të mirë.

Zinku: Merreni – është i vetmi përbërës që ndërlidhet me trajtimin më të shpejtë të gripit
Ndryshe prej vitaminës C, zinku faktikisht mund t’ia vlejë të përdoret.

Ky mineral duket se e pengon replikimin e rinoviruseve, të cilat e shkaktojnë gripin e zakonshëm.

Vitamina E: Shmangeni – teprimi me të e rritë rrezikun e llojeve të caktuara të kancerit, andaj më mirë konsumoni spinaq
Vitamina C njihet për mbrojtjen nga kanceri, por një studim i vitit 2011 me përafërsisht 36,000 meshkuj ka zbuluar se rreziku i kancerit në prostatë rritet te meshkujt që marrin vitaminë E. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Shëndetësi
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Kalo në kategori