LAJMI I FUNDIT:

Cilët janë kriminelët famëkeq që do ta ndajnë burgun Altiplano bashkë me Guzmán?

Cilët janë kriminelët famëkeq që do ta ndajnë burgun Altiplano bashkë me Guzmán?
Foto e marrë nga Darkroom/Special

Ovidio Guzmán është tashmë në Qendrën Federale të Adaptimit Social numër 1, e njohur më mirë si ‘El Altiplano’, një burg i sigurisë maksimale që ndodhet në komunën e Almoloya de Juárez, të State of Mexico. Në këtë vend ndodhen edhe disa të burgosur, mes të cilëve edhe disa trafikantë droge.

Reklama

Altiplano, i cili u bë i njohur si burgu Almoloya, kishte si “mysafirë” Joaquín ‘El Chapo’ Guzmán, udhëheqësin e kartelit Sinaloa dhe i cili u burgos midis 2014-2015 – derisa u arratisë përmes një tuneli që lidhej me një shtëpi në ndërtim. Këta janë kriminelët e rrezikshëm që qëndrojnë në qendrën e paraburgimit, raporton radioformula.co.mx, transmeton Telegrafi.

Cilët kriminelë të rrezikshëm gjenden në Burgun Altiplano?

Sipas të dhënave nga Sekretariati për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Qytetarit (SSMQ), deri në shkurtin e vitit 2021, në burgun Altiplano ndodheshin 430 persona të cilët ishin privuar nga liria, duke përfshirë disa anëtarë të krimit të organizuar e edhe kriminelë të cilët mbahen në mend për sadizmin e kryer nga ana e tyre.

Rafael Caro Quintero

Rafael Caro Quintero

I njohur si “Narco de Narcos”, Rafael Caro Quintero është një nga anëtarët e krimit të organizuar të cilët kanë qenë në Cefereso numër 1, që prej kur ai ishte kapur në korrik të vitit 2022 nga ana e autoriteteve federale. Autoritetet e Shteteve të Bashkuara gjithashtu po kërkojnë që ta internojnë themeluesin e kartelit Guadalajara.

Antonio Oseguera Cervantes

Antonio i cili e mori nofkën “Tony Montana” është vëllai i Nemesio Oseguera, pseudonimi i të cilit është “El Mancho”, dhe lider i kartelit Jalisco Nueva Generación. Ai u kap në dhjetorin e vitit 2022, dhe u dërgua në burgun Altiplano, ku pret që të nisë procesi i tij për krime si krimi i organizuar.

Hector Palma

Hector Palma

Në mesin e personazheve që lidhen me kartelin Sinaloa dhe i cili u ndalua në ish-burgun Almoloya është edhe Héctor ‘El Güero’ Palma, i cili është edhe themelues i organizatës kriminalistike në fjalë. Në korrik të vitit 2021, ai u largua për pak çaste nga qendra e sigurisë maksimale, pasi u shpall i pafajshëm – por u rikthye pas një urdhër-arresti të ri.

Eduardo Arellano Felix

Eduardo Arellano Felix

I njohur me nofkën “El Doctor” ai është një nga themeluesit e kartelit Arellano Felix, i cili u kap që nga viti 2008, i ekstraduar në SHBA në vitin 2012, dhe pastaj i dëbuar në gusht të vitit 2021 në territorin e Meksikës, posa u rikthye në vend, ai u dërgua në burgun Altiplano, për shkak se ai duhej që të iu përgjigjej autoriteteve meksikane.

Jose Antonio Yepez

Që nga gushti i vitit 2020, burgu Altiplano si “mysafir” të saj e ka edhe José Antonio Yepez, i cili ndryshe njihet me nofkën “El Marro”. Ai është themeluesi i kartelit Santa Rosa de Lima, i përkushtuar mbi të gjitha për nxjerrjen e paligjshme të karburantit (ose huachicoleo), përveç aktiviteteve të paligjshme si rrëmbimi dhe zhvatja.

Cilët janë disa nga të burgosurit e tjerë të “famshëm” në Altiplano?

Brenda burgut Altiplano, ku do të mbahet Ovidio Guzmán, ndodhet edhe Zheli Ye Gon, një biznesmen kinez i akuzuar për trafikimin e lëndës së parë e cila përdoret për prodhimin e drogës. Luis Cárdenas Palomino, një anëtar i Policisë Federale gjatë mandatit gjashtëvjeçar të Felipe Calderón (2006-2012) dhe i lidhur me Genaro García Luna, ndodhet gjithashtu në këtë burg.

Luis Cárdenas Palomino

Israel Vallarta, u bë i njohur sepse ishte partneri sentimental i Florence Cassez dhe se të dy ishin të lidhur me një bandë të dyshuar rrëmbyesish, të njohur si ‘Los Zodiaco’, gjithashtu ndodhet në burgun e Altiplanos, ai ndodhet në paraburgim prej 17 vitesh. Këta janë disa nga shoqëruesit që do të ketë Ovidio Guzmán, për sa kohë nuk dërgohet në një burg tjetër apo ekstradohet në tjetër shtet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Evropa
Orban e vë në pikëpyetje anëtarësimin e Ukrainës në BE: Ka shumë çështje që duhet dhënë përgjigje

Orban e vë në pikëpyetje anëtarësimin e Ukrainës në BE: Ka shumë çështje që duhet dhënë përgjigje

Evropa
Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Evropa
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Dozat e radioterapisë mund të shkurtohen në mënyrë të sigurt për kancerin në prostatë

Dozat e radioterapisë mund të shkurtohen në mënyrë të sigurt për kancerin në prostatë

Botë
Kalo në kategori