LAJMI I FUNDIT:

Bursat e nisin një javë të qëndrueshme, investitorët presin takimin e FED-it

Bursat e nisin një javë të qëndrueshme, investitorët presin takimin e FED-it

Bursat kanë shfaqur një optimizëm të moderuar gjatë sesionit të parë të kësaj jave, pasi investitorët po presin takimin e Rezervës Federale (FED).

Gjithashtu, në fokus të tregjeve janë edhe zhvillimet që kanë të bëjnë me sistemin bankar.

Gjatë fundjavës, FED, Banka Qendrore Evropiane, Banka e Anglisë, Banka Kombëtare e Zvicrës, Banka e Kanadasë dhe Banka e Japonisë njoftuan veprime të përbashkëta për të rritur likuiditetin në treg.


Veprimi vjen në një kohë që banka UBS ka shfaqur interes për të blerë Credit Suisse, por me një zbritje të madhe dhe me fshirje masive të borxhit.

UBS pranon të blejë Credit Suisse për më shumë se 2 miliardë dollarë
Lexo po ashtu UBS pranon të blejë Credit Suisse për më shumë se 2 miliardë dollarë

Reagimi fillestar i tregut ka qenë pozitiv ndaj kësaj marrëveshjeje, por kujdesi është i lartë. Ngjarja kryesore e kësaj jave është takimi i FED-it, dhe investitorët presin një rritje të normës bazë të interesit me 25 pikë bazë. Në tregun e kriptovalutave, Bitcoin po tregtohet në mbi 28 mijë dollarë, ndërsa Ethereum po tregtohet në rreth 1,890 dollarë. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Kosmonte Foods
Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Prishtina Ticket
Shoqëria që përgatit ushqim bashkë, qëndron bashkë!

Shoqëria që përgatit ushqim bashkë, qëndron bashkë!

MEKA HALAL FOOD
Mendoni të bleni një veturë të përdorur? Ja si të shmangni çdo rrezik me një kontroll të thjeshtë për herë të parë në Kosovë!

Mendoni të bleni një veturë të përdorur? Ja si të shmangni çdo rrezik me një kontroll të thjeshtë për herë të parë në Kosovë!

Euro Auto Ekspertizë - Dynomark
BKT Kosova nderohet me çmimin Banka më e mirë Digjitale në Kosovë nga Euromoney

BKT Kosova nderohet me çmimin Banka më e mirë Digjitale në Kosovë nga Euromoney

BKT
Mirëpritje e diasporës si kjo: IP Petrol dhe Heb's hapin dyert në Merdarë!

Mirëpritje e diasporës si kjo: IP Petrol dhe Heb's hapin dyert në Merdarë!

IP Petrol
Kalo në kategori