Një burrë gjeti vdekjen nga luanët të dielën në kopshtin zoologjik Chhatbir në Zirakpur, rreth 20 km nga Chandigarh – kryeqyteti i shteteve indiane verior të Punjab dhe Haryana.

Sipas zyrtarëve të kopshtit zoologjik, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, burri hyri në mbyllje nga shkallët mbi një mur dhe sapo ai kaloi, ai u sulmua nga dy luanë.

Zyrtarët thanë se incidenti ndodhi në orën 2:20 dhe njeriu, i cili është në 30-at e tij të hershme, ende nuk ishte identifikuar.

“Dëmtimi në qafën e tij ishte i thellë, ai u dërgua në një spital civil në një gjendje kritike ku vdiq”, tha drejtori në kopshtin zoologjik M Sudhagarb.

Një luan dhe një luaneshë ishin në mbyllje, tha ai, duke shtuar se luani femër sulmoi burrin i pari. /Telegrafi/