Brighton mposht Manchester Cityn në spektaklin e pesë golave

Brighton ka shënuar fitore ndaj Manchester Cityt në kuadër të javës së 37-të të Ligës Premier me rezultat 3-2.

Një ndeshje që u shënuan shumë gola, por rol të rëndësishëm kishte edhe kartoni i kuq i Joao Cancelos në pjesën e parë.

Manchester City kaloi në epërsi me golin e Ilkay Gundogan në minutën e 10-të, rezultat me të cilin u mbyll pjesa e parë.

Ilkay Gundogan (Manchester City) jumps for a cross and plants a crashing header low into the middle of the net. Even though the goalkeeper was standing near, he couldn't make a save.

Phil Foden shënoi për 2-0 në minutën e 48-të të ndeshjes.

Por Brighton u kthye në lojë në minutën e 50-të kur Leandro Trossard shënoi për 2-1.

Në minutën e 72-të ishte Pascal Gross që asistoi te Adam Ëebster i cili gjeti rrjetën për 2-2.

Goal! Pascal Gross is the provider and Adam Webster (Brighton) is the executioner, dispatching the cross into the bottom left corner from close in with his head. 2:2.

Vetëm katër minuta më vonë Brighton kompletoi rikthimin kur Dan Burn shënoi për 3-2.

Manchester City e ka siguruar titullin, ndërsa Brighton me 41 pikë është në vendin e 15-të./Telegrafi/