LAJMI I FUNDIT:

Braktisja e fshatit Rehovë, bujqësia e vetmja mënyrë jetese

Braktisja e fshatit Rehovë, bujqësia e vetmja mënyrë jetese

I shkretuar, pa zhurma njerëzish, toka të lëna djerrë, ky është realiteti i dhimbshëm i fshatit Rehovë, që dikur numëronte mbi 100 familje.

Reklama

Sot në këtë fshat jetojnë vetëm 7 familje, të cilat mënyrën e vetme të jetesës kanë bujqësinë.

“Njerëz këtu ka vetëm 7 familje, të tjera nuk ka. Ka dy tre familje me pleq që vijnë në behar e ne dimër ikin, të tjerët kanë ikur në emigrim. Unë për shembull kam lopë, e të tjerat lopë e dhi të tjerët janë pleq. Të rinjtë nuk ka shpresë këtu. Ç’do bëjnë këtu, këtu do rrinë? Shkollë jo, gjë jo, edhe ambulancë nuk kemi” – u shpreh një burrë.

Një e moshuar tregon me ironi se as nuse nuk vijnë më në këtë fshat.

“Ngelen tërë djemtë pa martuar, kam kunatin lart, ka dy djem, njëri e mori me dashuri, të tjerët u them o burra gjeni nuse se ngelet, kush të dalë ta marrim” – tha zonja.

E ardhmja e këtij fshati duket e zymtë, teksa çdo ditë që kalon, edhe ata banorë që jetojnë aty kërkojnë të largohen drejt Korçës apo në emigrim.

Në trend Lajme

Më shumë
Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Ish-drejtori i Policisë: Ardhja e 200 ushtarëve nga Britania e Madhe në Kosovë, flet për një situatë shumë serioze

Siguri
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Vuçiq: Do t’i mbajmë përgjegjës të gjithë ata që kryen krime në Banjskë, përfshirë Radoiçiqin

Lajme
SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

SHBA-ja thotë se s’ka mundur ta vërtetojë se Serbia i ka tërhequr trupat nga kufiri me Kosovën

Lajme
​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

​Sulmi terrorist në veri, Parlamenti Evropian pritet të miratojë rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Kalo në kategori