LAJMI I FUNDIT:

Bletët mbysin gjashtë persona në Nikaragua, autobusi doli nga e rruga drejt në kosheret e insekteve vdekjeprurëse

Bletët mbysin gjashtë persona në Nikaragua, autobusi doli nga e rruga drejt në kosheret e insekteve vdekjeprurëse

Gjashtë persona, përfshirë një nënë dhe vajzën e saj tetëvjeçare, kanë vdekur pasi u sulmuan nga bletët pas një aksidenti me veturë.

Siç raportojnë mediat lokale, viktimat ishin mes 60 pasagjerëve në një autobus që doli nga rruga në Nikaragua, dhe përfundoi duke u përplasur në një zonë ku bletët afrikane mbaheshin në koshere, transmeton Telegrafi.


Insektet mësohet se kanë reaguar duke thumbuar 45 pasagjerët e autobusit, teksa po largoheshin nga automjeti.

Megjithëse automjeti u dëmtua pasi ra më shumë se 160 metra nga rruga në një plantacion kafeje, ku bletët mbaheshin në koshere druri, e raportet lokale thanë se mjekët ia atribuan vdekjen e viktimave pickimeve të insekteve.

Aksidenti ndodhi rreth 185 milje në veri të kryeqytetit të Nikaraguas, Managua. Midis viktimave ishte një grua 47-vjeçare e quajtur Eneida Torez Zelaia (47) dhe vajza e saj Andrea Carolina Garcia Torez (8). Një tjetër nga të vdekurit ishte një grua 84-vjeçare e quajtur Reyna Isabel Olivas Montalvan.

Djali katër vjeçar thuhet se është në gjendje të rëndë në spitalin Victoria Mota në Ginotega, qyteti më i afërt me vendin e aksidentit, shkruan Daily Mail.

Fotografitë e të plagosurve tregojnë viktima me dhjetëra njolla të kuqe në të gjithë pjesën e sipërme të trupit. Disa u filmuan teksa mbërritën në spital me autoambulanca të rrethuara nga turma të shqetësuara.

Hetimet për shkaqet e aksidentit vijojnë, ndonëse nga raportimet e para mësohet se drejtuesi 22-vjeçar ka humbur kontrollin e mjetit për shkak të një defekti teknik në mjet.

Bletët afrikane, të njohura gjithashtu si ‘bletët vrasëse’, janë një hibrid i bletëve perëndimore.

Nëse një bletë e afrikanizuar ju pickon, ajo jo vetëm që do të lërë helmin e saj tek ju, por gjithashtu do të lërë pas një feromon erë që ju shënon si shënjestër dhe sinjalizon bletët e tjera që t’ju sulmojnë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Një ‘rekord humbjesh ditore’ u mposht tri herë në dy javët e fundit teksa Rusia humbi gjysmë milioni trupa në Ukrainë - thotë Kievi

Botë
Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Gjermania forcon të drejtat e të huajve pa nënshtetësi, shkak bëhet një djalë nga Kosova

Botë
ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

ISW: Automjetet e blinduara amerikane po e ndihmojnë Ukrainën të rikthejë territore

Evropa
Hamasi sulmon me raketa Izraelin për herë të parë pas shumë muajsh

Hamasi sulmon me raketa Izraelin për herë të parë pas shumë muajsh

Botë
Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Helikopteri i “i rrëzuar” i presidentit të Iranit, thuhet se tanimë ka pasur një kontakt me pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit

Botë
Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Ukraina po i dërgon gjeneralët në vijën e parë të frontit

Evropa
Kalo në kategori