LAJMI I FUNDIT:

Pavlovska-Daneva tërhiqet nga gara për kryetare të Gjykatës Kushtetuese, Vasiq-Bozaxhieva nuk mori shumicë

Pavlovska-Daneva tërhiqet nga gara për kryetare të Gjykatës Kushtetuese, Vasiq-Bozaxhieva nuk mori shumicë

Profesoresha Ana Pavlovska-Daneva u tërhoq nga gara për zgjedhjen e kryetares së Gjykatës Kushtetuese, por kundërshtarja e saj, Tatjana Vasic-Bozadzieva ende nuk e ka marrë shumicën e nevojshme për të zëvendësuar Dobrila Kacarska, kanë konfirmuar nga Gjykata Kushtetuese.

Nga gjashtë votat e nevojshme, Vasic-Bozadzieva edhe pas disa raundesh ka mbetur me pesë vota dhe asnjë nga gjyqtarët kushtetues nuk është penduar.

Kjo ishte përpjekja e shtatë për të zgjedhur kryetarin e Gjykatës Kushtetuese, pas përfundimit të mandatit të Dobrila Kacarskës. Zgjedhjet filluan të enjten kur u propozuan dy kandidatët, të cilët nuk morën shumicën e nevojshme të enjten dhe të premten, katër gjyqtarë votuan për Danevën dhe pesë për Vasiçin.


Vasic, e cila bë gjyqtare kushtetuese nga pozita e këshilltares shtetërore, u propozua nga ish-gjyqtarja në Apel, Tatjana Dukovska, dhe në dy raundet e ardhshme nga gjyqtari kushtetues Fatmir Skender. Profesoresha Pavlovska Daneva u propozua nga kolegia e saj, Jadranka Daboviq Atanasovska.

Sot në mesditë do të ketë sërish një tentativë për zgjedhjen e presidentit, por nuk dihet nëse ndonjë nga gjyqtarët do të propozojë një kandidat të ri.

Sipas nenit 7 të Rregullores së Gjykata Kushtetuese, presidenti i Gjykatës Kushtetuese zgjidhet në seancë nga radhët e gjyqtarëve me shumicë prej dy të tretash të numrit të përgjithshëm të gjyqtarëve, me votim të fshehtë. Votohet derisa një nga kandidatët të marrë shumicën e nevojshme.

Në trend Lajme

Më shumë
Xhelal Sveçla nuk e konsideron të arratisur Enver Sekiraqën, i përgjigjet Faton Hajrizit

Xhelal Sveçla nuk e konsideron të arratisur Enver Sekiraqën, i përgjigjet Faton Hajrizit

Lajme
Regjistrimi i popullsisë, Prishtina dhe Fushë Kosova me familjet më të vogla - mesatarja katër anëtarë

Regjistrimi i popullsisë, Prishtina dhe Fushë Kosova me familjet më të vogla - mesatarja katër anëtarë

Lajme
Regjistrimi i popullsisë, në Prishtinë mbi 30 për qind e banesave dhe shtëpive janë të pabanuara

Regjistrimi i popullsisë, në Prishtinë mbi 30 për qind e banesave dhe shtëpive janë të pabanuara

Lajme
Pushime “të kripura” në jug të Shqipërisë, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Pushime “të kripura” në jug të Shqipërisë, veriu ofron hartën me plazhet e lira

Lajme
Ish-kryetari i Apelit, Shala: Faton Hajrizi ka qenë i njohur për arratisje, dikush duhet të marrë përgjegjësi

Ish-kryetari i Apelit, Shala: Faton Hajrizi ka qenë i njohur për arratisje, dikush duhet të marrë përgjegjësi

Drejtësi
Vala e të nxehtit, në Kosovë kufizohet orari i punës për disa kategori

Vala e të nxehtit, në Kosovë kufizohet orari i punës për disa kategori

Lajme
Kalo në kategori