Barça fiton derbin e javës ndaj Sevillas, vazhdon mbretërimin në La Liga (Video)

BARCELONA, SPAIN - NOVEMBER 04: during the La Liga match between FC Barcelona and Sevilla FC at Camp Nou stadium on November 4, 2017 in Barcelona, Spain. (Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images)

Barcelona ka fituar derbin e javës në kampionatin spanjoll ndaj Sevillas me rezultat të ngushtë 2-1.

Skuadra e Ernesto Valverdes ka vazhduar me fitore dhe pa asnjë humbje në La Liga, ku pas 11 ndeshjeve ka 10 fitore dhe një barazim.

Katalunasit kanë mposhtur Sevillas në derbin e javës në Camp Nou në një takim shumë të vështirë për ta, edhe pse i dominuar në shumicën e kohës.

Koreografia e tifozëve të Barçës në Camp Nou

Goli i parë i ndeshjes  erdhi në minutën e 23-të të ndeshjes, kur sulmuesi spanjoll, Paco Alcacer shënoi për 1-0 pas një gabimi të mbrojtësit kundërshtar dhe dërgoi skuadrën e tij në pushim në epërsi.

Momenti i golit të parë të shënuar nga Alcacer (Getty Images)

Pjesa e dytë ishte më e mirë nga të dy skuadrat, ku arritën të shënojnë nga një gol, me mysafirët që arritën të kthehen në lojë duke barazuar rezultatin.

Ishte mesfushori Guido Pizarro, i cili shënoi gol të bukur me kokë në minutën e 59-të për 1-1 pas asistimit të argjentinasi, Ever Banega.

Pizarro duke festuar me bashkëlojtarët golin ndaj Barcelonës

Megjithatë, barazimi nuk zgjati shumë pasi pas vetëm gjashtë minutave ishte Alcacer, i cili shënoi për 2-1 pas asistimit të Ivan Rakitic, dhe ky ishte goli që vulosi fitoren dhe rezultatin përfundimtar të takimit.

Festa e Alcacerit tek goli i dytë (Foto:Barcelona/Twitter)

Pas kësaj fitore, Barcelona vazhdon kryesimin në La Liga me 31 pikë, ndërsa Sevilla renditet në vendin e pestë me 19 pikë.

Në ndeshjen e ardhme, katalunasit udhëtojnë drejt Leganes, teksa Sevilla e pret Celta Vigon në shtëpi. /Telegrafi/

Ndryshime në listën e Kosovës, Foda përjashton tre futbollistë

Qëndrim në klubet e natës, mësohet arsyeja që u përjashtuan tre futbollistët nga Kombëtarja

Leo Messi befasoi me zgjedhjen e tij kur përmendi lojtarin më të mirë që ka parë ndonjëherë

Legjenda rumune gozhdon Zhegrovën: Ato gjëra që bënë në fushë nuk do të thonë asgjë në futboll

Nuk e festoi golin ndaj Irlandës dhe refuzoi shiritin e kapitenit, Rice zbulon arsyen pse

U kërkua shkarkimi i tij pasi nuk e këndoi himnin kombëtar të Anglisë, vjen përgjigja nga Lee Carsley