Australianët janë zgjuar të enjten për të parë se në faqet e tyre të Facebook, gjigandi i mediave sociale bllokoi të gjithë përmbajtjen e medias në një përshkallëzim befasues dhe dramatik të një mosmarrëveshje me qeverinë mbi pagimin e përmbajtjes.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, masa u kritikua me shpejtësi nga prodhuesit e lajmeve, politikanët dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut, veçanërisht pasi u bë e qartë se faqet zyrtare të shëndetit, paralajmërimet e sigurisë emergjente dhe rrjetet e mirëqenies ishin “fshirë” nga faqja së bashku me lajmet.

“Facebook ka gabuar, veprimet e Facebook ishin të panevojshme, ato ishin të ashpra dhe ato do të dëmtojnë reputacionin e tij këtu në Australi”, ka thënë Josh Frydenberg në një konferencë shtypi në televizion.

Frydenberg tha Shefi Ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, nuk dha asnjë paralajmërim për “ndalimin e lajmeve” kur dyshja foli gjatë fundjavës për ligjet e afërta që do të detyrojnë Facebook dhe gjigantin e motorëve të kërkimit Google të paguajnë botuesit vendas për përmbajtjen.

Facebook bllokon përdoruesit australianë, përfshirë mediat – nuk do të kenë mundësi as të shikojnë e as të shpërndajnë lajme Facebook bllokon përdoruesit australianë, përfshirë mediat – nuk do të kenë mundësi as të shikojnë e as të shpërndajnë lajme

Të dy burrat patën një bisedë të mëvonshme të enjten në mëngjes e cila ishte “konstruktive”, tha Frydenberg, duke shtuar se ata diskutuan ato që ai i quajti “interpretime të ndryshme” rreth mënyrës se si do të funksiononte Kodi i Ri i Marrëveshjeve për Media.

Lëvizja dramatike e Facebook përfaqëson një ndarje nga Google në pronësi të Alphabet Inc pasi ata u bënë së bashku për vite me radhë për të bërë fushatë kundër ligjeve.

Të dy kishin kërcënuar të anulonin shërbimet në Australi, por Google në vend të kësaj ka nënshkruar marrëveshje paraprake me disa pika në ditët e fundit.

Dhe Google nuk pranoi të komentonte mbi vendimin e Facebook të enjten.

Ndryshe, Ligji Australian do të kërkojë që Facebook dhe Google të arrijnë marrëveshje tregtare me mediat.

Por Facebook tha në deklaratën e tij se ligji, i cili pritet të miratohet nga parlamenti brenda ditësh, “keqkupton thelbësisht” marrëdhënien midis gjigantit të mediave sociale dhe botuesve dhe ai u përball me një zgjedhje të zymtë të “pranimit ose ndalimit të përmbajtjes së lajmeve”. /Telegrafi/