Vdekjet e punonjësve të kujdesit shëndetësor nga coronavirusi janë të pashmangshme. Kështu beson se e shohin udhëheqësit e spitaleve dhe qeverive në të gjithë Shtetet e Bashkuara të Amerikës këtë gjë, infermieri Sean Petty.

“Kjo na bën të ndjehemi sikur jeta jonë është e pavlerë dhe ne e dimë se nuk është”, thotë Petty, që punon në dhomën e urgjencës pediatrike në Spitalin Jacobi në Bronx, Nju Jork.

Siç shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Petty dhe dhjetëra infermierë të tjerë protestuan para spitalit në fillim të kësaj jave, duke u lutur për më shumë pajisje mbrojtëse personale (PPE) si maska, doreza dhe veshje.

Kërkesat e tyre kanë bërë jehonë në të gjithë SHBA-në, ku punonjësit e shëndetësisë vazhdojnë të merren me mungesat kritike të pajisjeve pasi coronavirusi COVID-19 goditi fshatra, qytete dhe shtete në mbarë vendin.

Më shumë se 250,000 njerëz janë infektuar nga virusi në SHBA, me më shumë se 5,000 vdekje.

New York është vendi më i goditur, me më shumë se 100,000 raste të coronavirusit dhe rreth 3,000 vdekje.

Petty thotë se ai dhe kolegët e tij vazhdimisht janë të ekspozuar ndaj virusit pa pajisje të mjaftueshme për të mbrojtur veten e tyre.

Spitali i tij humbi një infermiere, 50-vjeçaren Freda Ocran, javën e kaluar nga COVID-19, infermieri i dytë në New York që vdiq nga virusi.

Dy infermierë të tjerë aktualisht janë duke u intubuar në spitalin e tij, sipas Petty.

Fotografia e saj preku të gjithë, shërohet infermierja italiane – thotë se do të kthehet përsëri Fotografia e saj preku të gjithë, shërohet infermierja italiane – thotë se do të kthehet përsëri

“Ne nuk mund të ndihmojmë por të mendojmë që të jesh punëtorë i kujdesit shëndetësor dhe të mos kesh ato që kanë pasur në vende të tjera, si në Kinë dhe Korenë e Jugut … ata janë thjesht botë larg”, vlerëson Petty, shkruan Al Jazeera.

Para fillimit të ndërrimit 12-orësh të Petty, ai raporton në qendrën e re të komandës të ngritur jashtë spitalit të tij për të marrë një pako që përmbante një maskë të rregullt kirurgjikale, disa pastrime letre dhe një veshje të lehtë. Ndonjëherë ai merr një maskë për fytyrën. Ai gjithashtu merr një maskë të re N95 për çdo ndërrim dhe pritet të përdorë të njëjtën gjatë gjithë ditës.

Një infermiere në New York City gjatë një proteste duke kërkuar maska N95 dhe pajisje të tjera kritike për të trajtuar pacientët gjatë shpërthimit të sëmundjes së koronavirusit [Brendan Mcdermid / Reuters]

Duke iu përgjigjur shqetësimeve të infermierëve, NYC Health + Hospital, i cili operon spitale dhe klinika publike në qytet, tha në një deklaratë se siguria e infermierëve është përparësia kryesore.

“Ne aktualisht kemi furnizimet e nevojshme për të gjithë stafin tonë, por jemi plotësisht të vetëdijshëm se ekziston një mungesë e furnizimeve në shkallë vendi”, thuhet në deklaratë. “Për shkak të pamjes kombëtare, ne kemi marrë masa serioze për të ruajtur ato që kemi. Sidoqoftë, çdo punonjës i kujdesit shëndetësor në sistemin tonë që ka nevojë për pajisje është në gjendje të marrë atë që u nevojitet”.

Spitalet e mbingarkuara

Kur punonjësit e kujdesit shëndetësor janë të sëmurë, kjo jo vetëm që shkakton vështirësi në spitale, por edhe për tërë sistemin.

Dr. Calvin Sun është një mjek i pavarur i mjekësisë urgjente që punon në rreth një duzinë dhomash urgjence spitalore në të gjithë New York City. Në 21 ditët e fundit, ai ka punuar 18 ndërrime. Në disa ditë, ai kujdeset për deri në 41 pacientë.

“Unë po kujdesem për të mbuluar zbrazëtirën që është krijuar nga kolegët e mi, miqtë e mi, të cilët ishin të sëmurë ose ishin duke u shtruar në spital pasi u ekspozuan ndaj këtij virusi”, thotë Sun, i cili së fundmi duhej të intubonte një infermiere që ai njihte pasi ajo kontraktoi virusin. Ajo infermiere më vonë vdiq.

Sun thotë se dhomat e urgjencës janë të stërmbushura me pacientë me COVID-19, sa që pacientët tjerë nuk dinë se ku të shkojnë.

“Ata të gjithë janë duke u shtrirë në korridore…”, thotë ai. “Ju ecni nëpër një sallë pritjeje të mbushur me njerëz, duke mos ruajtur rregullat e ndarjes në distancë sociale prej dy metrash, sepse dhoma e pritjes është e vogël dhe të gjithë 30, 40 njerëz janë të paketuar si sardele, duke kollitur pranë njëri-tjetrit, duke përhapur COVID-19 edhe më tej”.

Kina shpall dëshmor Li Wenliang, njeriun që nga të parët dha alarmin për përhapjen e coronavirusit Kina shpall dëshmor Li Wenliang, njeriun që nga të parët dha alarmin për përhapjen e coronavirusit

Në Suffolk County fqinj, Long Island, një infermiere thotë se spitali i saj shpenzoi pajisjet e mbrojtjes rreth një javë më parë.

“Tani thjesht është krejtësisht një botë krejt tjetër dhe gjithçka që kemi mësuar për sa i përket pajisjeve mbrojtëse personale dhe kontrollit të infeksionit, gjithçka nuk ka vlerë më”, thotë infermierja 35-vjeçare, e cila dëshiron të mbetet anonim sepse ajo nuk është e autorizuar të flasë për kushtet spitalore.

Ted Levine, një punonjës i kujdesit shëndetësor në Spitalin Mount Sinai, mban një foto të Feda Ocran, një infermiere që vdiq nga coronavirusi [Brendan McDermid / Reuters]

Ajo thotë se ka marrë një maskë N95 dy javë më parë, të cilën e mban në një qese letre në spitalin e saj pas përfundimit të çdo ndërrimi.

“Ne e dimë se nuk është e sigurt”, thotë ajo për ripërdorimin e saj. “Nuk është e sigurt për ne dhe nuk është as e sigurt për pacientët”.

“Është vetëm fillimi. Dhe atëherë ne gjithashtu jemi të frikësuar për veten tonë. Ne jemi të frikësuar për veten tonë dhe ne jemi duke e ekspozuar veten ndaj virusit dhe duke mos u mbrojtur siç duhet”.

Jo vetëm në New York

Diku tjetër në vend, mjekët dhe infermierët po përgatiten për “sulm” nga rastet e COVID-19 për të goditur spitalet e tyre në javët e ardhshme, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Dr. Susan George Knoche është një specialiste e kirurgjisë kolorektale në Charleston, Karolina e Jugut, dhe ka bashkuar forcat me mjekë, infermierë dhe administratorë të tjerë në spitalin e saj për të filluar planifikimin për mungesat e mundshme të pajisjeve mbrojtëse personale dhe duke bërë strategji si të ruajnë më mirë atë që kanë në magazinë.

Ata kanë pushuar tashmë operacionet zgjedhore si një nga masat mbrojtëse për të ruajtur pajisjet mbrojtëse në sasi të limituar.

“… Është sikur të jemi duke pritur në këmbë, duke i mbajtur dyert e hapura për pacientët me COVID-19 që të fillojnë të vijnë”, shton Knoche.

Ndërsa disa mjekë – si mjekja familjare Dr. Sylvia Gisi në Temecula, California, e cila kohët e fundit filloi të testojë pacientët e saj për virusin – thonë se ata duhet të shkojnë ‘nëntokë’ për të marrë maska dhe syze për klinikën e saj, por furnizimet janë të vështira për t’u gjetur.

Sipas shkrimit të Al Jazeera, rezerva e urgjencës e pajisjeve mbrojtëse personale e qeverisë federale është pothuajse e varfëruar, pranuan zyrtarët këtë javë.

Mediat amerikane gjithashtu raportuan se SHBA eksportoi miliona dollarë pajisje në Kinë gjatë dy muajve të parë të vitit, me gjithë paralajmërimet e ekspertëve se coronavirusi së shpejti do të përhapet në SHBA.

Edhe pse paketa stimuluese për luftë ndaj coronavirusit prej 2,2 trilionë dollarësh e miratuar nga Kongresi muajin e kaluar përfshin 117 miliardë dollarë në ndihmë për spitalet, mjekët dhe infermierët në të gjithë vendin ende shqetësohen për shembjen e sistemeve të tyre shëndetësore. /Telegrafi/