Kur bëhet fjalë për kujdesin për lëkurën, ka shumë këshilla. Me një pasuri të tillë rekomandimesh, mund të ndihet e pamundur të dini se cilat të merrni parasysh me të vërtet.

Një eksperte për ta besuar me të vërtetë është Dr. Barbara Sturm , mjekja estetike gjermane që ka trajtuar si Bella Hadid dhe Rosie Huntington-Whiteley me metodat e saj të bazuara në shkencë.

Krijuar fillimisht për të ofruar këshilla të arsyeshme për adoleshentët dhe të rriturit e rinj, seria “Skin School” e Sturm në YouTube tani ka evoluar për të përfshirë gra të të gjitha moshave, nga ato që luftojnë me puçrrat hormonale te ato thjesht të hutuara nga pasuria e opsioneve në raftet.

Episodi i fundit i Sturm është një orë veçanërisht e vlefshme, pasi mjekes i bashkohet Ashley Graham. Diskutimi është një diskutim i sinqertë, me dyshen që debaton mbi realitetin e puçrrave, celulitit dhe mënyrën se si ne mund t’i rezistojmë presioneve të rrjeteve sociale, së bashku me ‘përsosjen’ estetike që inkurajon.

Graham, e cila mirëpriti foshnjën Isaac në fillim të këtij viti, zbulon realitetet e lëkurës dhe kujdesit për flokët pas shtatzënisë, si dhe disa nga truqet e saj të pazakonta të bukurisë.

“Jam shumë e lumtur që rrjetet sociale nuk ishin aty kur isha më e re. Dua të them, ndiej për këtë brez tjetër që po vjen; është një krahasim i vazhdueshëm, është ndjenja sikur nuk jeni të denjë sepse nuk keni marrë ‘pëlqimet’ që ka bërë dikush tjetër. Ekzistojnë të gjitha llojet e problemeve të vetëvlerësimit që do të vijnë nga kjo, për të cilat do të shohim efektet në një shkallë më të gjerë, “tha Graham gjatë bisedës 60 minutëshe.

Ka edhe disa këshilla të shkëlqyera për kujdesin e lëkurës që flasin drejt. Gjatë bisedës, Sturm shpjegon arsyen e habitshme që serumi juaj i vitaminës C mund të shkaktojë më shumë dëm sesa dobi dhe përfitimet e rishikimit të të gjithë atyre aktivëve të fuqishëm.

Foto: GettyImages

“Ka shumë ‘prova’ që fëmijët po vuajnë shumë nga përdorimi i tepërt i produkteve. Ndonjëherë është më mirë të shkosh për më pak. Ju nuk keni nevojë për një rutinë të kujdesit për lëkurën me dhjetë hapa”, tha ajo ndër të tjera. /Telegrafi.