Policia italiane ka arrestuar, pas disa vitesh kërkimi, një njeri që konsiderohet si “mbreti i mashtrimeve elektronike”.

Personi, emri i të cilit gazeta nuk tregohet, ishte një nga “mashtruesit e parë të informacionit” dhe veproi si anëtar i një bande kriminale ndërkombëtare, shkruan gazeta “Il fato Cotidiano”.

Ai ishte dënuar tashmë me shtatë vjet burg në një gjyq të mëparshëm për mashtrim, zhvatje, falsifikim të dokumenteve, por ai u fsheh në periferi të Romës deri në arrestimin e tij.

Burri u arrestua pasi policia arriti të përcaktojë zonën ku vepronte krimineli, duke përdorur metodat e mbikëqyrjes elektronike dhe tradicionale.

Gjatë arrestimit, pranë tij u gjetën disa telefona celularë, karta krediti dhe pajisje për t’u lidhur në internet. /Telegrafi/