LAJMI I FUNDIT:

Aeroplanët luftarakë amerikanë interceptojnë ata rusë në afërsi të Alaskës

Aeroplanët luftarakë amerikanë interceptojnë ata rusë në afërsi të Alaskës

Aeroplanët luftarakë të forcave ajrore amerikane kanë interceptuar aeroplanë luftarakë dhe bombarduesit rusë, që po fluturonin në afërsi të Alaskës, dhe kjo është hera e dytë që po ndodhë në 48 orët e fundit.

Reklama

Aeroplanët rusë nuk janë futur në hapësirën ajrore kanadeze apo atë amerikane raporton CNN.

Kujtojmë që të martën dy aeroplanë amerikanë të tipit F-35 interceptuan dy bombardues rusë të tipit TU-95, si dhe shumë aeroplanë tjerë luftarakë SU-30 dhe SU-35.

Aeroplanët rusë ishin rreth 300 kilometra larg brigjeve të Alaskës, në momentin që po fluturonin dhe u interceptuan nga aeroplanët amerikanë.

E një ditë më herët dy aeroplanë F-16 interceptuan bombarduesit rus TuU-95 dhe SU-35, që ishin futur në të ashtuquajturën “zonën identifikuese të mbrojtjes kundërajrore të Alaskës” e njohur ndryshe si ADIZ, por se kishin qëndruar jashtë hapësirë ajrore amerikane.

Këto incidente po ndodhin në kohën kur tensionet me Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, janë rritur dukshëm për shkak të mbështetjes perëndimore për Ukrainën, që Rusia e sulmoi pothuajse një vit më parë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Evropa
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Evropa
Pamjet rrëqethëse nga Kanada - zjarri pothuajse nuk e përfshiu një veturë në lëvizje

Pamjet rrëqethëse nga Kanada - zjarri pothuajse nuk e përfshiu një veturë në lëvizje

Amerika
Kalo në kategori